| crisbebe a întrebat:

Cum demonstram ca un triunghi e isoscel?
cum demosntram ca un triunghi e echilateral?
cum demonstram ca un triunghi e drept?
funda(daca nu se poate la toate macar la isoscel si nu vreau defintie)si nu e tema

3 răspunsuri:
| ImHereForYou a răspuns:

Poi un triunghi are suma tuturor unghiurilor d 180 d grade

| TangerineP a răspuns:

Un triunghi e isoscel daca are 2 laturi congruente(egale), iar cel drept are un unghi de 90 grade...ala echilateral are toate laturile congruente si unghiurile de 60 grade))

| lllullla a răspuns:

Isoscelul are doua laturi cu aceeasi lungime si 2 unghiuri de aceeasi marime. echilateralul are toate laturile egale si unghiurile de 60 de grade iar cel drept are un unghi drept, unul de 30 si inca unul de 60 de grade. teorema lui pitagora te ajuta sa descoperi lungimile laturilor. ABpatrat=ACpatrat + BC patrat. AB este ipotenuza.