| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU happy

Nu vreau sa-mi fac tema, dar imi ziceti si mie va rog ce e aia "triunghi isoscel, echilateral, dreptunghic?:-) Doar sa-mi explicati.

6 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Isoscel-are doua laturi congruente, doua masuri de unghiuri egale
echilateral-are toate laturile egale, si unghiurile a cate 60 grade
dreptunghic-are un unghi de 90 de grade

Auzi si tu. unde ai fost in clasa a 6-a? nu la ore?

| Kerli a răspuns:

Triunghi isoscel - triunghi cu doua laturi congruente(egale) sau cu 2 unghiuri congruente(egale)
triunghi echilateral - triunghi cu toate laturile congruente sau cu toate unghiurile de 60 de grade
triunghi dreptunghic - triunghi cu un unghi drept(de 90 de grade)
sper ca ai inteles

| mejustme444 a răspuns:

Triungiul isoscel-este triunghiul cu 2 laturi congruente. A treia latura se numeste baza.
Triunghiul echilateral-este triunghiul cu toate laturile egale.
Triunghiul dreptunghic-este triunghiul cu un unghi drept.
Funda?

| Heii a răspuns:

Isoscel- cel care are 2 laturi congruente
Echilateral- are toate laturile congruente si toate unghiurilr de 6o grade
Dreptunghic- are un unghi de 90 grade

| annelie a răspuns:

Triunghi isoscel = care are 2 laturi egale
triunghi echilateral = care are toate laturile egale
triunghi dreptunghic = care are un unghi drept
hope it helps happy

| kukuy a răspuns:

Triunghiul Isoscel=Are 2 laturi congruente(egale)
Triunghiul Echilateral=Are toate laturile congruente(egale)
Triunghiul Dreptunghic=Are masura de 90 de grade

fundita?