| okei a întrebat:

Cum este viata la casa fata de cea la aparament din punct de vedere al feelingului si financiar.

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Am cresct "la casa" si acum locuiesc intr-un apartament. La casa, daca esti un om activ, ai ce face toata ziulica. Numai daca iti place sa pui o floare, sa ingrijesti cativa pomi, ceva vita de vie. La apartament, este mult mai comod, numai bine pentru cei care nu au timp liber, sau pentru cei care sunt......foarte, foarte comozi. Financiar vorbind sunt doua aspecte :
1. la casa investitia este mare, dar cheltuiala de intretinere este mare, pentru ca o casa presupunem ca are iarna cca. 90 mp de incalzit, iar daca "nu-i are de incalzit" cheltuielile sunt mici;
2. la apartament investitia este mai mica (un ap. de cca. 70 mp)dar cheltuieli mai mari
Una peste alta, in timp este cam acelasi lucru.

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Am locuit la casa, cand m-am casatorit m-am mutat la bloc, acum mi-au murit ambii parinti si m-am mutat din nou la casa.Nu se compara viata de la casa cu cea de la bloc.Pentru ca am ceva teren mi-am amenajat o mica gradina unde am zarzavaturi si flori in functie de anotimp. Inca de cand eram copil parintii mei au pus 10 butuci cu vita de vie cataratoare(fraga, foarte parfumata) si pomi fructiferi : 2ciresi, 2 visini, 1 mar, 1 par, 2 zarzari, 1 cais, 1 gutui, 2 nuci, 2 corcodusi. E putina munca dar satisfactia e enorma, am tot ce imi trebuie, zarzavaturi, legume, fructe (dulceturi, compoturi), vin, tuica, pasari... La bloc trebuia sa scot bani din buzunar pentru orice dar era mai comod. Avantajul e ca avem copiii mari si ne ajuta fara sa le cerem noi. In curte sub vita de vie avem un pavilion unde ne adunam toata familia destul de des, la un gratar si la taclale...

| elena a răspuns:

Daca ai si toate utilitatile de la apartament cat de cat, este foarte, foarte bine... o viata foarte sanatoasa in primul rand si apoi cheltuieli mai putine daca mai exista si o mica gradina...

| Silvia a răspuns:

Eu am stat la bloc, apoi la casa, acum stau iar la bloc... mie mi se pare mai frumos la casa ptc ai destula liberate... daca vrei sa bati mingea o poti face linistit, daca vrei sa faci un gratar, la fel...pe cand la bloc nu este asa...cheltuielile.nu stiu ca nu ma ocup eu de elehee hee
Dar...nu mai bine este sa ai si o casuta si un apartament?batting eyelashes laughing

auran
| auran a răspuns:

Scumpa... dar independenta...

| georgica29 a răspuns:

Am stat la bloc primii 16 ani din viata dupa care m-am maritat si imi place mai mult la casa pentru ca pot avea acces laiarba verde si am mai mult spatiu si acum copiii mei de 10 si unul de 5 ani se joaca in curte iar in privinta banilor sa stii ca este mult mai convenabil si ieftin la curte pentru ca nu mai vine intrtinerea asa mult ca la bloc. eu prefer la curte

Răspuns utilizator avertizat
| timbucadrian a răspuns:

La casa ii lux... nu-ti bate nime in tiava sa dai muzica mai incet poti iesi sa faci un gratar in curte cind vrei daca ai si 2-3 copacei mai stai si la o umbra... ii mult mai fain... nas da casa pe apartament nici sa-mi dai branza de iepure... si eu stiu o vorba de la bunicu... sa ma scuze cei in cauza. dar trebuie sa zic " cetateni de la bloc taie beep in loc de prcwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai speli geamurile zilnic, ca nu sint vecini deasupra sa arunce gunoaie si tot de asta nu mai gasesti coji de seminte, mucuri de tigari si bucati de scrisorele, in casa, daca tii geamul deschis. Nu mai auzi cum urla nevasta altoita de masculu nervos, nu-ti mai tropaie copii vecinilor in cap, nu mai auzi cum face pipi vecinu sau cum trasge pirtz in cada cind isi aminteste sa se spele. Si muuuulte, muuuulte altele laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La casa poti sa respiri aer curat si sa stai mai linistit