| FlorinSalamNr1 a întrebat:

Ce meserie ar trebui sa am sau ce ar trebui sa fac pentru a avea destui bani pentru a avea o viata mai mult decat buna din punct de vedere financiar? (sa imi pot permite o casa mai scumpa, masini mai scumpe, etc). Nu vreau raspunsuri de genul "muncesti mult". Vreau sa stiuce ar trebui un om sa faca pentru a-si permite o viata mai luxoasa fara a-si pierde toata viata muncind.

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca pui intrebarea asta, deja nu o sa ai niciodata ce vrei. Majoritatea celor ce au facut bani seriosi pe afara de-alde Gates sau Jobs au plecat de la o pasiune careia i s-au dedicat in totalitate. La noi... tunari in sus si in jos.winking

| d3javw a răspuns:

In IT si medicina (in strainatate in mare parte) se castiga enorm de bine de asemenea merge si avocat,arhitect,inginer, business analyst,consilieri juridici, astea fiind meseri foarte banoase dar ca sa devii bun in cariera oricum trebuie multa munca si sa faci ceva productiv, nici un om de succes nu a primit totul din cer, ii poti cauta in topul forbes al miliardarilor lumii, sa vezi c-am cu ce se ocupa toata lumea http://www.forbes.com/billionaires/list/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru d3javw):

Chestia asta cu "enorm de bine" si ce a mentionat in intrebare ca viata buna sunt datorate mentalitatii noastre de fomisti. Nu o luati ca o jignire, si eu ma lupt cu treaba asta, o avem in codul genetic si asta vedem in jur. Ca o paranteza, NICI UNUL dintre prietenii mei care lucreaza in IT si cistiga peste 2000 EUR lunar, in tara, nu au masini/case scumpe. Important e sa iti permiti sa cumperi EXPERIENTE noi si nu obiecte. Asta ne ingroapa pe noi si ne tine in continuare saraci. Daca imi cumpar un telefon de 5000 RON nu o sa ma faca cu nimic mai bogat, insa daca de banii aia fac o excursie pe undeva sau un curs, s-ar putea sa cunosc oameni, sa imi stabilesc conexiuni, sa vad o oportunitate pe care altfel nu as fi vazut-o.

| TPUajutor a răspuns:

Salut toti ne dorim o viata buna problema dar nu o avem toti. Aici ne intrebam de ce? Raspunsul ar fi ca culegem ce semanam adica cum actionam azi asa vom trai maine. Ca sa ai bani si sa ai o viata buna in financiara trebuie sa actionezi azi fara sa mai amani, gandirea ta trebuie sa fie una pe termen lung.Din experienta stiu ca daca vrei libertate financiara nu o poti obtine fiind angajat, asa ca bine ar fi sa deschisi o afacere care sa o cresti in timp si ea o sati aduca banii necesari. La moment eu vad toate oportunitatile business pe online adica poti cu bani putini sa ai o afacere online de exemplu un internet magazin care vinde huse la telefoane e ceva ce merge pe piata online si ati garanteaza succes. Nu stiu ceva mai bun fara investitii mari. Daca vrei un magazin online al poti avea gratuit http://svv.vadimscutari.com/ te inregistrezi la ei si nu-ti faci probleme, le detaliezi cu ce vrei sa te ocupi si vei primi si sfaturi de la ei. Pot sa-ti spun ca eu cu magazin online am genereat dupa a 3 luna 500 euro si profitul urca incet.

| Kanajambe69 a răspuns:

Politician (daca ai stomac + necesita munca de pupat in fund pana ajungi in pozitii inalte).
Sa joci la loto (sanse minime).
Sa joci la bursa.
Infractor (si aici e munca si in plus sunt si riscuri).
Sa iti deschizi o mica afacere care sa o cresti (si aici trebuie sa muncesti).
Sa te rogi sa ai un unchi nestiut prin te miri ce tara, care iti lasa mostenire o avere.

| DragosTrandafir a răspuns (pentru Kanajambe69):

Cele mai bune variante rolling on the floor

| AdrianNastase a răspuns:

Network Marketing