| MILaurentiu999 a întrebat:

Poate sa-mi spuna cineva care lucreaza in pompieri sau care au rude, cum este viata din punct de vedere financiar? Nu am pretentii sa-mi spuneti salariul, vreau doar sa aflu daca iti permiti lucruri normale precum: o casa, o masina etc.Va rog sa nu luati de pe net ca pe alea le-am vazut si eu

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Ca începător (sergent/major) ai pe la 2000 plus normă de hrană, echipare. Deci este de bine!

| MILaurentiu999 explică (pentru sierra1):

Cunosti din sursa sigura sau ai citit pe net?happy
Vreau sa dau la pompieri dar tot aud ca sunt salari mici si sincer chiar daca sunt pasionat de meseria asta parca nu as vrea sa stau toata viata cu parintii, pentru ca nu am bani de o chirie sau de un credit la banca.

| sierra1 a răspuns (pentru MILaurentiu999):

Da, am cunoscuți în domeniu

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa-ti dau un exemplu concret: anul trecut a iesit un pompier pe care-l cunosc, la pensie. Pensia nu poate depasi 80% din salariu. El (era subofiter) a iesit cu 4.400 lei. Iti dai seama cam ce venit a avut? Si lucra 12 cu 24 si 12 cu 48. Am lucrat si eu asa si este un program usor doar ca la ei este periculos si merita.

| MILaurentiu999 explică (pentru Salontanul):

Persoana mentionata era cumva ofiter? Ofiterii am auzit ca au astfel de salari.

| Salontanul a răspuns (pentru MILaurentiu999):

Nu. Subofiter cu 28 de ani de serviciu. Se iau in calcul si orele suplimentare.