| joy a întrebat:

Cum iti poti imbogati vocabularul in afara de citit? Ce alte metode eficiente mai cunoasteti?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dezleaga rebus (nu integrame), joaca-te scrabble sau asculta audiobook-uri.

16 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Joci scrabbletongue

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Integrame.happybig grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Joaca scrabble, dezleaga rebus...

| borsec a răspuns:

Sa faci integrame

| selef a răspuns:

Citeste din dictionare.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Anturajul.
Gaseste un anturaj bun(daca nu ai deja) cu care sa poti schimba cateva vorbe si de la care ai de unde sa inveti si sa acumulei mai multe cunostinte.
Televizorul.
Discovery, History, TVR Cultural, National Geografic etc

| anonim a răspuns:

In general prin discutii cu alti oameni inteligenti, si din domenii diferite.
si pentru emiliagrosu, daca urmeaza o facultate, logic, nu trebuie sa citeasca? fata a spus prin ce alte metode in afara de citit.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cautand cuvinte noi in dictionar, daca nu esti aerian/a,=distrat/a, automat mai aduni cateva, la fiecare cautare! +, daca citind presa, dai de un cuv, nec, nu-ti fie lene, ci cauta sa afli exact ce inseamna! Uite, iti dau eu o tema de casa: Evanescent, ubicuu, paralaxa, etc...

| Delia 75 a răspuns:

Emiliagrosu - exista o gramada de alte metode... da a zis bine dance4life urmeaza sfaturile celor de mai sus.

| hashe86 a răspuns:

Stai aici pe TPUwinking

| dance4life a răspuns:

Emiliagrosu...de unde sti ca fata nu urmeaza deja o facultate? .ai vazut-o mai blondutza?batting eyelashes tot respectul joy ca iti doresti asa cevabig grin urmeaza sfaturile celor de mai sus, daca da rezultate, zi-mi si miebatting eyelashes pup:*

| emiliagrosu a răspuns:

Urmeaza o facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste DEX-ul.
E greu de imaginat ca poti dezlega rebusuri sau poti "afla " cuvinte la scrabble daca nu le stii dinainte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca trebuie sa faci integrame

| Andreea_3862 a răspuns:

Cititul te ajuta sa iti si fixezi noii termeni-foarte important. Poti sa ii "culegi" din alte parti, insa nu ii vei asimila corect, iar in final ii vei folosi gresit. Invatarea lor rupta de context nu este de durata.

| Andreea_3862 a răspuns:

Anturajul nu are rol de profesor. Nu iti preda nimic.