| BiiBiis a întrebat:

Cum pot scapa de starea aceasta de deprimare, plictiseala asa de viata... de singuratate? Am momente cand ma simt foarte aiurea si foarte plictisit de absolut TOT, as vrea ceva nou in viata mea, dar nu am curajul suficient sa fac doar EU ceva nou in viata mea fara ajutorul cuiva... Voi ce ziceti? ati avut acest sentimet vreodata?

Răspuns Câştigător
| idanna a răspuns:

In primul rand nu ar trebui sa fii singur...singuratatea de obicei deprima, trebuie sa ai un prieten apropiat sau chiar o prietena, nu stiu ce varsta ai, dar e bine sa discuti si cu parintii tai poate impreuna gasiti o solutie, cauta -ti preocupari in ceea ce iti place sa faci, cauta-ti un hobby, iesi la intalniri, petreceri, nu te izola...fiecare trece prin astfel de momente, nu e usor, dar daca simti ca singur nu reusesti "fara ajutorul cuiva" apeleaza NEAPARAT la o persoana de incredere si f aproape de sufletul tau. Bafta si fii optimist! E mai greu la inceput dar vei invata cu timpul ca numai asa poti sa razbati in viata si sa ai incredere in tine.

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Da Alex. Si eu simt aceleasi lucruri. Simt ca in aceasta societate bazata pe idealuri eronate din punct devedere moral nu pot reusi. Poti reusi insa trebuie sa iti gasesti niste persoane de incredere carora sa le destainui toate sentimentele tale. Prietenii sunt cea mai de pret comoara. Este greu sa devii independent si sa poti razbi in viata singur insa trebuie sa intelegi ca aceste lucruri apar treptat. Deocamdata cauta sa ai cativa prieteni adevarati care sa te ajute sa nu mai fii atat de melancolic. Cauta prezenta celor care tin la tine si iti arata asta. Asculta melodii mai optimiste cum ar fi http://www.youtube.com/watch?v=jyYZUhSeRYc

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Da... si solutia se alfa mereu afara din casa. Tre sa iesi, sa faci ceva, cu cineva...

| hate1t4ll a răspuns:

Citeste, citeste, citeste.

| blue_butterfly a răspuns:

Citeste o carte, uita-te la o comedie, asculta mzica vesela, iesi la plimbare in oras. Viata nu este usoara si nicicand nu a fost. Gandeste-te la bunici sau strabunici. Si lor le-a fost greu, unii au trecut prin razboi si poate ca in acele momente nu mai sperau in mai bine. Si totusi viata a mers mai departe. In ciuda tuturor greutatilor viata este frumoasa! Creeaza-ti un univers al tau plin de muzica, poezie, incearca sa fii optimist! Uite chiar daca este iarna eu iti trimit o melodie de primavara care sa-ti faca ziua mai buna si mai vesela.
http://www.youtube.com/watch?v=yVwXE-42o3M

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Totul vine din interior'', tu alegi daca vrei sa fii optimist sau pesimist...si eu sunt o persoana f.sensibila si din cauza asta am mult de suferit dar mereu incerc sa ma imbarbatez si-mi zic singura''ce nu te omoara te face mai puternic'' si merg mai departe.Incearca sa iesi din casa... fa ce-ti place, uitete la comedii care sa te bine dispuna. Cu totii avem momente cand suntem la pamant, nu esti singuru doar ca e foarte important sa stii sa te ridicihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. da ce pot eu sa-ti spun si ce o sa te ajute, o sa ti se para greu, si prea mult.rank are dreptate. dar trebuie sa stii si ce sa citesti si cum sa abordezi problema asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună Alex :)
Ştiu cum este, mai trec şi din când în când prin aceste stări de monotonie în care pur şi simplu aş sta închisă în casă fără chef de viaţă. Ţine numai de tine să îţi porunceşti o anumită strare de spirit, fă câteva activităţi care îţi plac, indiferent, dacă subconştientul tău vrea acasă. Mă tem totuşi să nu fie vreo depresie, aşa că fi atent ca acestă monotonie să nu fie de fapt tristeţe.Ascultă ceva care să te înveseleasc puţin, ceva gen crazy win, când mă simt aşa, eu mai intru din când în când pe
http://www.ozibuna.net/
Mai ieşi pe afară, mai distrează-te cu prietenii, ei ştiu cel mai bine cum să te facă să te simţi grozav.
Mult succes, şi zi de zi să ai o zi bună.:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul ran dapinde si de varsta ta poti iesi cu prietenii la o bere sa iesi afarA oricum sa vezi un fotbal un baschet volei ceva cet place tie sunati prietenii colegii vezi tu sau daca nu poti sa iesi vrei sa stai in casa cheamati prieteni uitete la un film sau joca carti cu iei poti sat chemi parintii sati zica un joc de pe vremea lor sau uitete la un desen vechi pe youtube careti placea si te facea sa razi

| maryanaruto a răspuns:

Dap mai tot timpu