| anonim_4396 a întrebat:

Cum să învăț să înot? Toate vacanțele mele împreună cu familia/rudele/prietenii presupun mersul la mare/piscine. Nu vreau să merg la înot cu instructor şi e o problema sunt extra-fricoasă fiindcă nu am echilibru deloc, mai departe de genunchi mi-e teamă să intru. Este un bazin pe care îl frecventăm în fiecare vară de mai multe ori, are 1 m adâncime cel pentru copii, aş intra acolo să învăț, dar ce să fac, cum să încep, trecem peste faza cu teama.

Răspuns Câştigător
| Sandor12921 a răspuns:

Nu ai de ce sa iti fie frica, apa nu e periculoasa daca esti respnsabil, in primul rand trebuie sa incepi sa faci acest lucru si vei vedea dupa 3-4-5 incercari de a inota reusite partial/complet vei trece peste frica, dupa urmeaza doar sa iti intre in comportament miscarile pe care le faci pentru a inota, un lucru foarte simplu, pe care subconstienul il memoreaza aproape involuntar. Si mie mi-a fost frica sa intru in apa pana la 17 ani, adica intram in piscine, stateam pe margine sau unde era platforma mai ridicata, la mare nici nu ma puteam gandi, parintii mei/prietenii inotau de multe ori in mare iar eu ramaneam la piscina de la hotel sau pe plaja, toate astea pana cand am prins curaj si m-am am incercat cu un prieten sa inot (el stia foarte bine) in piscina, iar dupa 4 zile de incercari, nu consecutive, stiam deja sa inot in adevaratul sens al cuvantului fara a mai pune piciorul pe platforma de la piscina happy Acum inot fara probleme si firca si in mare si in piscina Fundita?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Întrebarea nu se pune aici, se pune în bazinul cu apa până la gât, acolo înveți, nu aici din aburelile noastre

| MihaiNicu23 a răspuns:

Te poti uita la concursuri de inot, faci exrecitii acasa si dupa la piscina, eu asa am invatat.