| SnicK a întrebat:

Daca am de ex. 10 absente la scoala,
si ma refer la absente cum ar veni chiulul de la ore, de ex. intr-o luna am "fugit" de la 10 ore, sa zic 3 de la desen, si restul de la Engleza...Cum se ia in considerare, am auzit ca La 30 De absente se scade un punct la purtare,
pai cum? daca fug in 2 Luni "sa zic" de 30 de ori, la cate o ora, aia inseamna ca imi scade nota? sau se ia in considerare doar Absentele de zi.
Va rog lamuriti-ma.

Răspuns Câştigător
| dynasmile21 a răspuns:

Buna happy La sfarsitul semestrului cand se inchei mediile si se ajunge la "purtare" se numara absentele si daca ai mai multe absente NEMOTIVATE decat este permisa la scoala ta ti se scade nota la purtare. De exemplu la mine la scoala este permis sa ai max 15 absente nemotivate: la 15 ti se scade nota la 9, la 30 se scade la 8 si asa mai departe.
Se iau in considerare absolut toate absentele la care nu ai motivare. Nu conteaza daca ai "strans" acele absente intr-o zi sau un semestru intreg, daca ai mai multe decat permite scoala ta atunci se scade nota la purtare.

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se ia in considerare fiecare absenta. In general se scade un punct la 20 de absente nemotivate (asta inseamna 20 de fugu de la ora sau 3 zile complete). Nu exista nici un motiv sa lipsesti atatea ore/zile nemotivat. Adica singurele motive care stau in picioare sunt boala si atunci ai scutire medicala sau decesul cuiva din familie (si atunci pe baza unor acte doveditoare ti se pot motiva absentele).

| cornculapte a răspuns:

30 de absente in tot semestrul. Adica lipsesti de la 30 de ore in tot semestrul. Astea 30 se acumuleaza din zile diferite: azi una, maine 3, poimaine 6, saptamana viitoare 5, etc.
La voi e mai lejer se pare. La noi se scade la 10 absente.

| User a răspuns:

O absenta = o ora. NU o zi.

| lolo23 a răspuns:

Pai la 10 ore de absenta nemotivate, se scade un punct la purtare

la 20 nemotivate, doua puncte la purtare

si tot asa' 30, 40...etc.

Sper ca te-am ajutat!batting eyelashes

| M' a răspuns:

Pai la 10 absente se scade 1 punct nu al 30,
10 absente pe semestru, asa e la noi
clasele 9-10.deoarece sunt obligatorii 10 clase
si din clasa a11 -a la 40 de absente exmatriculare

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Eu stiam ca la 10absente.Si oice absenta nemotivata se numra.

| Mary Marry a răspuns:

Pai se v-a scade un punct la purtare.eu asa stiu.

| MindFreak a răspuns:

Numararea absentelor se face pe fiecare semestru in parte. Regulamentar, la 10 absente nemotivate, indiferent de data si la ce materie s-au facut, se scade un punct la purtare. Daca la o singura materie ai mai multe absente decat 15% din numarul anual de ore cumulate numai la acea materie, profesorul respectiv poate cere directiunii printr-un referat scris, aplicarea sanctiunilor asupra elevului in cauza.

| andreii2 a răspuns:

Daca intr-o zi ai 5 ore primesti 5 absente.
Daca pleci azi de la engleza, maine de la desen, peste 2 saptamani de la istorie, vei primi absent la orele de la care ai lipsit.
O ora=un absent.

Ai inteles?

| Mădălina_2296 a răspuns:

Normal, un punct la purtare se scade la 10 absente. Si da, daca fugi cum zici tu, de 30 de ori la cate o ora, sunt 30 de absente=> se scad 3 note la purtare. La noi in scoala chiulurile se platesc cu cate 5 lei, dar :-J nu respecta nimenihee hee.

| chrystyna a răspuns:

Absentele se pun la ora la care ai lipsit. Daca u acumulezi cele 30 de absente la care se scade nota, atunci e rau pentru tine. Dar acele 30 de absente se refera la un semestru, nu? Adica asta depinde de fiecare liceu, la mine se scadea de la 10 pe semestru.Adica u nu trebuie sa chiulesti la mai mult de 30 de ore pe semestru.Inteles?

| melynda a răspuns:

Se scade nota la purtare la 10 abs nemotivate. daca ai incearca sa ti le motivezi si atunci no problem. daca ai absente pe intreaga zi. du si tu o motivare pe ziua aia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numara absentele atat.
daca ai 10 absente iti scade un punca la purtare. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa va intreb cevabig grin
sa zicem ca eu plec de la orele de fizica
si daca al 7 absente la fizica.si alte absente nimic.asta inseamna ca media mea la purtare ramane 10. nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai grav e asa mai bine pleci la toate orele din acea zi e mai usor sa le motivezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mai o absenta = o ora nu o zi. daca ar fi o absenta = 1 zi atunci creca nu mas mai duce o luan intraga la scoala. oricum poti sa aduci scutiri si ti le motiveaza

| 7Dany a răspuns:

10 absente = -1 pct de la purtare.
Atentie dc la o materie ai mai mult de 50 % ore absentate din totalul de ore pe semestru, profesorul are dpretul sa nu te incheie.

| crrinnaaa a răspuns:

10 absente la orice obiect diferite al fel nu conteaza= un punct scazut la purtare

| crrinnaaa a răspuns:

La 30 ar putea sa te exmatriculeze