| AndreiDoMino a întrebat:

Daca ma spal bine si regulat pe dinti se poate distruge o carie?

Răspuns Câştigător
| DanAmarandei a răspuns:

Caria dentara reprezinta o distructie a tesuturilor dure dentare generata de produsul metabolic (caca) al placii bacteriene, care este acid. Dintele este tare pentru ca e compus din minerale. Caria apare atunci cand acidul produs de placa bacteriana (care incepe sa se formeze cam dupa 20 de min dupa periaj) demineralizeaza smaltul si apoi dentina. Exista situatii in care apare un proces de "remineralizare" a dintelui, in special in cazul aportului de fluor, asa incat ce a demineralizat placa bacteriana (=carie) poate remineraliza organismul. Dar asta e valabil doar pentru afectiuni superficiale. Cel mai bine te duci la un stomatolog, o consultatie costa 20-30 lei (si nici nu doare) si el iti va spune/face tot ce e de facut. Un profesionist te va ajuta mult mai bine decat orice "amic" intrebi pe TPU. Succes iti urez!

9 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

O carie nu se mai poate reface oricat te-ai spala pe dinti!
Doar dentistul ti-o mai salveaza si daca vrei s nu se agraveze ar trebui sa mergi cat de repede la dentist!

| CristinaCristinika123 a răspuns:

Nu.trebuie sa mergi la un dentist!

| 0rlando a răspuns:

În nici un caz. Cariile pot fi doar prevenite prin spălarea regulată a dinților, dar în cazul apariției unei carii, doar la medicul stomatolog mai poți scăpa de ea.

| ღMyrunaღ a răspuns:

Nu. Incearca sa nu mananci asa multe dulciuri, du-te la stomatolog cu carile. laughing

| oanard174 a răspuns:

Nu

| BlackAngel232001 a răspuns:

Da desigur, poate disparea, spala-te de 3 ori pe zi, foloseste ata dentara si apa de gura, si ve-i avea o dantura frumoasa si sanatoasa. Trebuie sa te duci macar la jumatate sau un an la dentist. te pup

| N1m3n1 a răspuns:

Da!
Foloseste ata dentara si apa de gura in fiecare seara pentru o dantura sanaoasa, oricum dantura nu o sa fie perfecta daca nu dai pe la dentist o data pe an.

| lipsk003 a răspuns:

Nu se poate distruge total dar gura nu o sa mai emite mirosuri ciudate.happy

| dariutza97 a răspuns:

Nu,daca te speli pe dinti regulat nu distrugi o carie, ci previ altele. odata aparuta caria poate fi eliminata doar de dentist sau se poate agrava. Du-te la dentist ca nu te omoara fiind vorba doar de o carie. succes