| Nicoleta121735 a întrebat:

De ce este viata asta asa de grea?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Hai să gândim o viață ușoară.
Foarte ușoară.
Să nu trebuască să faci nimic.
Când ai nevoie de ceva, să îți vină totul de a gata.
Dar complet totul.
Știi cum ar fi viața asta?
Groaznică.
Viața este viață ca să rezolvi problemele care o fac grea.
Dacă rezolvi problemele trăiești.
Dacă nu, nu.
Întrebarea dtale e filozofică.
Ea se referă probabil la experiența dtale de viață.
Poate vrei să spui.
Duc o viață grea.
De ce?
Și spui problema.
Și atunci noi te ajutăm să rezolvi problema grea.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Viata este asa cum ti-o faci.

| wpetterssone a răspuns:

Viața nu este grea. Ne-o facem grea din alegerile pe care le luăm în timp, a oamenilor care ne reprezintă.
Cred că e viața grea în Syrien, nu în România.

| Rd79 a răspuns:

Fi mai specifica. De ce e grea?

| ThyDoom a răspuns:

Din ce punct de vedere e grea pentru tine? Financiar, sentimental? Te simți străină de oricine și orice? Îți lipsește ceva anume sau cineva anume? A plecat cineva din viața ta?
Sunt multe lucruri ce pot îngreuna viața. Pe unele suntem stăpâni, pe altele mai puțin. Pe unele nu avem posibilitatea să le controlăm deloc. Așa este viața. Câteodată luptăm și obținem. Câteodată indiferent ce am face nu putem realiza nimic. Pentru nimeni nu e ușoară. De la sărac la bogat, de la iubit la respins, de la african la suedez, de la sănătos la bolnav. Pentru nimeni nu e perfectă viața. Cu toți avem greutăți de învins, momente de lăsat în urmă, situații de acceptat. Nimeni nu are un scop precis. Trebuie să găsim noi înșine o continuitate în viață. Oricât de întunecată ar părea.