| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

De ce ziua de miercuri este denumită și mijlocul săptămânii?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca unii țin post.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca e intre vineri si sambata

| sierra1 a răspuns:

" miercuri este denumită și mijlocul săptămânii?"

cine a zis asta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă prima zi a săptămânii este duminecă, atunci sunt 3 zile înainte de miercuri.
Duminecă, luni, marți. Și trei zile după miercuri, joi vineri, sâmbătă. Și iată, miercuri este la mijlocul săptămânii.

| gabicoo a răspuns:

Pentru că e zi de muncă! Singura din săptămână! O vorbă din popor zice:
"Luni nu creşte nici iarba, marţi sunt trei ceasuri rele, miercuri e zi de muncă, joi de târg, iar vineri, s-avem pardon e vineri şi ne pregătim de week-end"!
laughing

Răspunsul corect e cel dat de Romeo78!

| romeo78 a răspuns:

Acest lucru este din Antichitate, când săptămâna începea duminica și se termina sâmbăta. Și în prezent există culte care la fel procedează. Duminică, luni, marți, primele trei zile, miercuri, a patra zi, apoi joi, vineri, sâmbătă, ultimele trei zile. În total 7 zile.

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Deoarece in stanga lui miercuri sunt doua zile lucratoare, luni si marti, iar in dreapta lui, inca 2 zile lucratoare. joi si vineri. deci miercuri fiind la mijloc. de aceea.