| LittleZyzy a întrebat:

De unde pot procura un bonsai? Si cam cat ar costa? big grin

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Am vazut si eu la adresa de mai jos oferta de bonsai. Avand in vedere ca sotul meu creste cativa bonsai de vreo 15 ani de zile si stiind cat are de munca cu ei nu mi se pare exagerat pretul. Totusi va spun ca astia nu sunt bine lucrati. Sunt luati din natura si tunsi intr-un anume fel ca sa arate ca bonsai. Sau cel putin asa mi se pare mie. Daca stau sa ma gandesc cat timp trebuie sa creasca un bonsai ca sa ajunga la dimensiunea respectiva... si cat efort presupune nu cred ca cineva care l-ar creste de mic (din samanta) ar putea sa renunte doar pentru 6-16 mii lei.
Iti dau mai jos o adresa sa vezi care sunt stilurile bonsailor. Tot de acolo am copiat si unde poti achizitiona un bonsai. Ai de asemenea sfaturi despre ingrijirea lor, tehnici de tundere... etc.
http://www.bonsaiclub.ro/stiluri/stiluri.html
De unde cumparam:
" In Bucuresti, din pacate, nu sunt multe sere de unde se pot cumpara bonsai.Singurele pe care le stiu sunt cele de la Romstal Garden pe Sos.Vitan - Barzesti 11A, Sector 4 Tel./Fax: 332.09.01-06 si pe Sos Pipera, imediat cum treceti linia de cale ferata. Mai puteti gasi si pe drumul spre Prisma, la CriStyle Gardens.Deasemenea am mai vazut bonsai si pe la florarii, insa mai rar...Cautati la Florariile Tria's si la Florariile Iris.Pentru copaci nemodelati, cautati la Romstal Gardens, CriStyle, Eco Horticultura Bd. Timisoara nr.89, sector 6 si pe drumul spre Snagov"
http://www.bonsaiclub.ro/ingrijire/primul_meu_bonsai.html

4 răspunsuri:
| Simon a răspuns:

Incearca aici micuta zyzy http://www.hollandiagreen.ro/htm/pl-bonsai.htm (se mai gasesc si pe la florariile mai mari). Vezi ca trebuie sa ai mare grija de el, pe cat de frumosi sunt acesti mici arbusti pe atat de sensibili. Bafta!

| murik a răspuns:

Decoflora, de langa parcul Gradina Icoanei, si primesti si sfaturi de ingrijire specializate.

| d3rutat a răspuns:

Am avut si eu nevoie de ajutor la un moment dat si am gasit urmatorul site cu informatii despre bonsai: Bonsai Club Romania http://bonsaiclub.ro Poate te ajuta si pe tine! :)

| Erza a răspuns:

Ma-i bine ti-ai procura samanta de bonsai,chiar daca trebuie sa ai multa rabdare,pentru ca pe langa planta iti va trebui un kit de ingrijire,unelte care nu sunt deloc ieftine pot ajunge la cateva sute de euro, vas de ceramica, iata un site cu seminte de bonsai:http://www.mishobonsai.com/products_new.html?page=8&disp_order=6,o sa iti placa, multe tipuri de bonsai cu frunze de toate culorile, doar sa alegi ce vrei.