| ShaKuri a întrebat:

Diesel sau benzina? Golf 4 sau Audi A3 (nu ultimul model)?

Răspuns Câştigător
| onelove a răspuns:

Buna, eu ma ocupam intr-o vreme cu masini second. Treaba e in felul urmator: Motorizarile sunt aceleasi si la Golf 4 si la Audi atat pe benzina cat si pe motorina.

Sa o luam in ordine.

Diesel - ai consum mic cu el asta e clar, dar daca nu ai grija de motor, nu ii faci schimburile regulat, bagi motorina proasta, o sa ai probleme in timp si probleme destul de costisitoare, in schimb viata motorului e mult mai mare de obicei 300.000-350.000 km sigur, iar in ceea ce priveste puterea, dieselul are mult mai multa forta si aici vorbesc de cuplu.

Benzina: costurile de intretinere sunt cu ceva mai mici decat la diesel, iarna nu risti sa iti faca probleme, ai cai putere mai multi dar cuplu considerabil mai mic decat la un diesel, iar viata motorului e de asemenea mai mica, deja de pe la 200.000 km incep problemele.

Audi A3 : masina e construita pe aceeasi platforma ca si Golf 4 deci ca spatiu interior e tot cam pe acolo, ca si-o pret, vorbim aici de aproximativ aceleasi dotari, km, motor si vechime, audiul e mai scump ca si golful. La golf ai posibilitatea de Golf 4 Variant (adica break) care iti ofera un spatiu de depozitare destul de mare. Ca si piese de schimb (in afara de motorizare care e aceeasi si de unele parti gen directie, telescoape care sunt aceleasi) restul pieselor sunt mai scumpe la audi si mai greu de gasit. Se stie foarte bine ca Golf 4 e pe toate strazile.

Sper ca am fost de ajutor. Pentru alte informatii te rog contacteaza-ma

4 răspunsuri:
| Ben. a răspuns:

Diesel audi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca audi, parca diesel. asa mi ar placea mie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Audi A2, e fff draguta si marisoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Problema principală este dacă mergi mult sau puțin? În ce scop o folosești (personal sau de afaceri - taxi?)
Eu optez pentru Audi A3, benzină (cele diesel au zgomot specific al motorului, toată lumea știe când vii sau pleci!)
Pa, pa.

Întrebări recente