| Cristina788 a întrebat:

Frica de parinti! De mica eram speriata si imi era frica de parintii mei, mai ales ca mama este o femeie foarte rece. De frica ei imi este frica sa mai si umblu prin casa tot timpul cand vreau sa fac ceva stau cu frica. Am 16 ani sunt si alti copii de varsta mea care au parintii severi dar nu sunt atat de speriati ca mine. Ce as putea sa fac sa nu imi mai fie frica? Va rog nu imi recomandati psiholog sau alte chestii. Cum pot scapa de frica parintilor mei? de exepmlu cand iau o nota proasta la scoala eu sunt speriata sa nu afle mama deci daca ma credeti tremur toata, voi habar nu aveti cum este mama, in momentul acela la ce ar trebui sa ma gandesc sa nu imi mai fie frica? ajutati-ma va rog!

9 răspunsuri:
| Dean1996 a răspuns:

Sti, si eu fac exact la fel in legatura cu notele mici.Cand iau o nota mica mi-e frica sa ii spun mamei, singura diferenta este ca mama nu e atat de severa.adica are pretentii ca orice parinte care a invatat( este doctor) sa am note mari si sa ajung cineva in viata, dar in restthinking Ma rog, si continua sa zica, ca scoala e cea mai importanta, si chestii de genul pe care noi, copii nu le putem intelege acum.
In legatura cu frica, stai calma. ia-o usor! Nu se va intampla nimic, baza-te pe tine insati, si vei vedea ca totul o sa fie in regula.Pana la urma este mama ta, nu o sa te omoare pentru ceva! Pentru Dumnezeu! Gaseste o cale sa discutati, pentru ca nu e bine sa stii chiar asa de frica parintilor, adica este bine sa stii de frica lor dar ce ai scris tu, in viziunea mea este exagerat!
Sfatul meu este sa vorbesti cu ea si sa incerci sa te bazezi pe tine insuti, in legatura cu notele, incearca sa nu ii mai dai ocazie sa te certe.Si vorbiti, pentru ca asta e cel mai bun mod de-a scapa de o problema in familie!winking

Succes!happy

| yumyumXDcherry a răspuns:

Sti. dupa parerea mea avand in vedere ca mama ta e atat de rece asa ar trebui sa fi si tu cu ea... Nu ma refer la vorbe urate sau ceva de genu, doar sa te comporti indiferent, rece sau cum o face ea in jurul ei. Asa ar intelege ca relatia voastra se va raci si trebuie sa faca ceva in privinta asta. Un parinte nu ar trebui sa-si bruscheze copilul orice ar fi facut. Nimeni nu te iarta mai ceva decat un parinte. Ar trebui sa-i dea incredere, sa-l ajute etc. Nu sa-l lase naibii cu sechele. Daca parintii tai vor continua prin amenintari sau mai stiu eu ce si se va rezuma la ceva grav. ai putea sa suni la Protectia Copilului, dar ar fi prea exagerat. Ati putea discuta totusi, lasand la o parte orice conflict si fa-i sa inteleaga ca daca vor continua asa, nu vei mai putea avea siguranta si incredere in ei. Sper ca totul sa fie bine, bafta!

| NoName_9844 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa incerci pe parcurs sa iti invingi teama pe cont propriu, daca iei o nota proasta asta nu inseamna ca trebuie sa te certe intr`una. adica daca atat ai putut nu trebuie sa te suprasoliciti pentru ca atunci chiar vei avea nevoie de un psiholog.
Chiar ieri majoritatea celor de la mine din cls au luat 3 happy si colega mea de banca la fel si a inceput sa planga zicand " cum ma duc eu cu asa o nota acasa". Pai bine s`a dus speriataa... le-a zis tot ca a incercat dar n`a stiut si parintii la un moment dat au inteles`o. Asta e doar un caz.
In schimb daca sar la tine cu gura. spune-le ca nu inseamna ca numai intri la o facultate buna din cauza notei proaste luata de la "cutare" si " cutarica".
Cat despre ce vrei tu sa faci si iti e frica de reactia lor trebuie sa le`o spui frumos cu motivatii dragute sa te lase si daca incep sa tzipe. ar trebui sa le spui ceea ce simti... frica ta pe care o porti pentru ei.

Nimeni nu trebuie sa fie speriat de propria familie! Trebuie sa iei atitudinee, si sa le spui starea ta sa vorbesti deschis pentru ca o schimbare de caracter e buna oriunde. In mod clar ca tu abia simti dragostea mamei, poate in anumite momente doar.
Si eu am fost in locul tau pana pe clasa a 5 a, dar am inceput sa ies mai mult, sa i`au chiar note slabe si sa fiu tot cu capu in sus ( nu in pamant), m`am facut ascultata de ei, i-am facut sa`mi observe placerile si neplacerile, i-am facut sa observe cum este lumea de acum si cum era pe vremea lor.

Trebuie sa te ridici! Sa nu fi Las sau Lasa pentru ca asa toata viata vei astepta sa te mariti/insori si sa scapi de ei. Vorba vine.
Spune ce gandesti fi tu insuti si scapa de frica, da`ti drumul la vorbe si se vor schimba multe happy

Sper ca ti-am fost de ajutor :*
O zi bunaa happy

| pinkpupix a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti la nimic ca sa uiti de situatie, ci trebuie sa o infrunti pe mama ta, tine-i piept si da-i exemplele altor mame (intotdeauna o va pune pe ganduri). Mai ii poti aminti ca nu te-a facut ca sa te certe, te-a facut ca sa iti fie aproape ea tie, iar mai incolo tu ei, explica-i ca nu va rezolva nimic cu atitudinea de Hitler. Tine minte ca in viata roata se intoarce, cu toate ca nu e bine sa ii judecam pe parinti, o astfel de atitudine tiranica de parca nu ai fii copilul ei ii va aduce neplaceri atunci cand o sa ai o varsta mai inaintata, am vazut asta cu ochii mei la persoane destul de apropiate. Te mai poate ajuta, in cazul in care nu da rezultate nicio discutie, o atitudine nepasatoare fata de ea, cand te cearta iti poti zice in gand ''vorbeste tu mult si bine''. Poti apela si la o persoana apropiata a mamei tale care sa ii explice ca te va indeparta de ea cu un astfel de comportament si ca esti un copil terorizat, iar aceasta stare te va urmarii toata viata.
Inca ceva, nu tu trebuie sa ajungi la consilier, ci altcineva...

| shogoru_2741 a răspuns:

Uita-te la filmul The Secret, dupa ce te uiti sa imi zici si atunci o sa-ti mai dau indicatii, dar prima data uita-te la film cap-coada

| TeUrSsCsYtEiUbEsC a răspuns:

Pai nu iei nota micalaughing)laughingpe bune chiar asa? doamneh
nu stiu ce d-zeu sa zic dar sa vedem
vorbeste cu ea de multe lucruri.intreabo lucrur, punete cu ea in vorba poate nu ii chiar asa de rea dar nu ii ''dragastoasa''
intreab-o chesty nu prosty laughing
nu stiu fa asa intreab-o cum o fost la munca. ce o facut acasa? mai multe poate ii trecerolling on the floorvezi baftakiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, ca si tine si eu am o mama care " rupe stanci " [ rolling on the floor ], si de fiecare data cand fac ceva si afla, incepe urla tipa injura si tot asa, daca sunt intr-o buna dispozitie ii zic ca imi pare rau si ca nu o sa mai fac ( dar doar zic nu si fac ) daca am o dispozitie proasta sau ceva in gen ori nu o bag in seama ori "ma iau cu ea in gura ", dupa asta suport consecintele binenteles dar merita sa o vad cum se enerveaza si se agita in ultimul hal. Faza e ca nu ai absolut nici un motiv sa ti fie frica, ia gandeste-te putin, ce poate sa iti faca in afara de ati lua calculatorul sau sa nu te lase afara, de iesit daca vrei iesi nu e o problema, asa ca nu ai motive sa iti fie teama de ai tai, mie unu imi place sa o enervez pe mama. big grin

| xJustJuss a răspuns:

Pai...Te pot ajuta cu un singur lucru.Daca tie iti este frica de propria mama,Fii rece cu ea si incerca sa faci cat mai mult misto,Ca sa eviti orice scandal cu ea spui ceva de genu :Lasa-ma, Pleaca, Nu am chef,... Daca nu merge nici asa va trebui sa ai o discutie cu ea si sa o intrebi daca tu esti un strain pentru eu. Daca se ia de tine sau da in tine.Ai sansa sa te duci la protectia copilului unde te poate duce la o ruda sau o lasi sa dea putin mai tare si cazi jos si poti acuza pentru tentativa de omor.

| Anonimus654 a răspuns:

Incearca sa intri in discutii cu ea.Vezi sa nu fie discutii care ar putea sa o enerveze si nu insista prea mult cu unele subiecte.Intelegi? ...Incercati sa va apropiati una de cealalta.