| 1754 a întrebat:

Hei... Am o nelamurire. O luna are 4 săptămâni, nu? Și cică de pe 11 martie de exemplu pana pe 11 aprilie e tot o luna. Cum vine daca de pe 11 martie pana pe 11 aprilie nu sunt 4 săptămâni?

Răspuns Câştigător
| AmiRa33Rebeca a răspuns:

O luna nu are fix patru saptamani, dar aproximativ asa e. O saptamana are 7 zile. Poti face repede un calcul sa vezi ca de pe 11 martie pana pe 11 aprilie sunt 30 de zile, iar patru saptamani in total au 28 de zile.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai o luna nu are fix 4 saptamani... are 28/29 -30 sau 31 zile

| milkie a răspuns:

O luna are APROXIMATIV patru saptamani.O luna are 30/31 de zile, iar patru saptamani 28 de zile.

| BarnaCamelia2001 a răspuns:

Pai. Depinde de numarul de saptamani dintr-o luna.Si desigur, numarul de zile. Si da. De pe 11 martie pana pe 11 aprilie sunt 4 saptamani, dar nu intregi, fie fara o zi sau 2-3. Acum esti lamurit?

| FlorinMihai2014 a răspuns:

O luna are 30 sau 31 de zile.Numai in februarie sunt doar 28 sau 29 de zile(4 saptamani). Deci din 11 martie pana pe 11 aprilie este o luna pentru ca are 30 de zile.

| Didishorr a răspuns (pentru FlorinMihai2014):

Chestia e ca eu cred ca ar trebui sa inteleaga singur, dar o luna are aproximativ 4 saptamani intregi si fara 1, 2, 3 zile.