| Alis57 a întrebat:

am o nelămurire, n-am mai facut sex din luna februarie, in luna martie mi-a venit, iar acum in luna aprilie nu mi-a mai venit, de ce?
Mentionez ca am 18 ani, februarie neregulata, dar care in general vine la începutul sau sfârșitul lunii, mi-am reinceput viața sexuală neprotejat la sfârșitul lunii aprilie. Imi puteti spune daca este vorba de o sarcina

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate pentru ca ai ciclul de tip neregulat.

| Alis57 explică (pentru Violleta2022):

Si daca e neregulat e normal sa nu vina o luna?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alis57):

Acum 2 ore | anam72957 explică (pentru Annastassia):
Si daca e neregulat e normal sa nu vina o luna?
Daca ciclul menstrual are caracteristica principala de a fi mereu de tipul NEREGULAT sau DEREGLAT in astfel de cazuri pot sa apara situatii in care menstruatia sa ''intarzie'' uneori in cazudile de dereglari mai grave/severe chiar si 6-9 luni. fara a exista o sarcina.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alis57):

Cand ciclul este de tip neregulat, poate sa lipseasca si 6 luni nu doar 1 luna.
Totusi, stiind ca ai cilul de neregulat de ce riscati si aveti sex fara prezervativ?

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca datelor oferite si prezentate sunt extrem de putine si informatiile cu totul insuficiente si neconcludente, Nu se poate formula nici macar o simpla presupunere iar de un raspuns care sa fie catusi de cat obiectiv nici nu poate fi vorba. Se poate presupune ca cel mai probabil ciclul tau menstrual este de tipul neregulat sau chiar sever dereglat, caz in care este cu totul imposibil ca cineva sa reuseasca sa intuiasca cel putin ce se petrece cu adevarat in corpul tau si astfel sa reuseasca sa ofere un raspuns intrebarii tale. Femeile care se afla in situatia ta sunt ''condamnate'' sa intretina intotdeauna doar/numai acte sexuale protejate in cazul in care NU doresc sa devina mame. Multa sanatatea!

| Alis57 explică (pentru corbulalbrosu):

Păi si in momentul de față poate fi vorba de o sarcina, adică stiu ca o sarcina se manifesta după 21 de zile, iar eu am o săptămână de la primul act

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alis57):

Acum 2 ore | anam72957 explică (pentru corbulalbrosu):
Păi si in momentul de față poate fi vorba de o sarcina, adică stiu ca o sarcina se manifesta după 21 de zile, iar eu am o săptămână de la primul act
Bineinteles ca ar putea exista si o mica posibilitatea sa fi intretinut actul sexual pur si simplu dintr-o pura intamplare in una din zilele perioadei fertile a actualului ciclu menstrual. Daca s-a intamplat asa ceva sau nu, o vei putea afla si stabili peste 2 saptamani, cand se va putea face testul de sarcina al carui rezultat va fi garantat in proportie de peste 98-99% si valid, si valabil dar mai ales va fi corect. Sanatate!