| Alex00990 a întrebat:

Am 15 ani si simt ca mi-as dori extrem de mult sa desenez,dar nu am talent, mi-ar placea sa pot desena lucrurile pe care le vad...
Cum as putea sa invat sa desenez bine?
Ce sfaturi aveti?

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Prin multa practica zi de zi se poate invata. Exista carti pentru incepatori la fondurile plastice sau librarii, cat si pe Youtube ai destule tutoriale. Incepe mai intai sa lucrezi cu creionul, abia dupa ce stapanesti desenul in creion, mergi catre urmatorul pas, culoarea.

| Lioana a răspuns:

Ai putea merge la cursuri de desen. La noi in oras se țin la Palatul Copiilor. Poate și la tine în oraș exista așa ceva.

| Superior a răspuns:

Cu mult antrenament vei reusi!
Talentul conteaza, dar el prin munca si determinare poate aparea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea poti sa inveti, cu talentul te nasti.

| Ana1687 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuza-ma ca te corectez dar nu te nasti talentat, acest talent apare pe parcurs ca daca ne-am naste talentati am picta capodopere de mici

| Ana1687 a răspuns:

Buna, daca vrei sa desenezi bine trebuie sa exersezi (adica ia o foaie si un creion si deseneaza cat de bine poti), repeta "procedeul" de mai multe ori si ai sa vezi ca o sa iti iasa din ce in ce mai frumoase
Te poti uita la tutotiale pe Youtube ca sa te ajute
Ps: dupa ce faci un desen reusit nu te apuca sa il colorezi pentru ca o sa il strici, dupa ce inveti sa desenezi invata sa colorezi (e mult mai complicat)
Si inca ceva, daca vrei sa vezi cat de mult ai evoluat poti face un desen acum si refaci desenul pe o alta foaie peste ceva timp, asa iti vei da seama mai bine cat stii de fapt

| Dennv a răspuns:

Eu am inceput sa desenez de la 14 ani acum am 18, fara talent dar cu multa munca vei reusi, deseneaza in fiecare zi si timp de 2 ani vei desena ceea ce vrei tu, dar uitete si pe Youtube si la ceea ce vrei sa desenezi, de ex eu vreiam sa desenez fete si oameni asa ca am invatat anatomia fetzei si coprului uman bine, mult noroc