| VIctoria2000 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si inca nu ma pot decide la ce profil sa dau dintre stiinte ale naturi si mate info bilingv engleza.Eu nu prea am facut informatica dar am auzit ca la acest profil nu se insista atat de mult pe informatica.Mai tarziu asa vrea in principiu sa devin medic dar nu vreau sa pierd matematica.Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| alinaaa26 a răspuns:

Informatica pe care o faci in gimnaziu nu e aceeasi cu cea pe care o faci la liceu
daca dai la mate info bilingv engleza
la informatica vei face programare(algoitmi, limbajul C) si la TIC pachetul Office
faci 4 ore de mate, 5 de engleza+inca o ora in engleza(in clasa 9 geografia angliei, in a 10 istoria si in a 11 si a12 cultura si civilizatie)
in clasa 9 si a 10 ai 2 ore de bio si 2 de chimie, dar din clasa 11 ai doar una de chimie si de bio
poti sa devii medic si daca mergi la
acest profil
pana la urma e decizia ta, insa orice ai decide, alege ceea ce iti place, ce te gandesti ca ti ar putea folosi mai mult

| ElenaSA a răspuns:

Daca vrei sa fii medic si nu vrei sa te chinui cu informatica poti merge pe stiinte ale naturii.Dar la varsta ta, interesele nu sunt clar formate de multe ori.Adica te poti hotara la altceva pe parcursul liceului.

| AnaLove444 a răspuns:

Daca vrei sa devii medic dai la acel profil special pentru asta.
Eu dau la Informatica laughing

| DragosAlin a răspuns:

laughing) de ce sa nu pierzi matematica atata timp cat tu vrei sa ajungi medic? Daca vrei sa castigi bine (dar dupa vreo 10 ani) fa-te medic, daca vrei sa castigi de la inceput bine fa-te programator, deci te duci la mate-info. eu la mate-info ma duc, mi se pare un job mai smecher sa spunem asa decat medichappy

| adryanna a răspuns:

La mate-info, mate se face la greu. Poti da la medicina dupa liceu