| siminafive5 a întrebat:

Nu ma pot decide la ce profil sa ma duc la liceu.Eu voiam sa ma fac programator IT dar acum nu mai sunt asa de sigura si m-am gandit la varianta sa devin contabil.La mine in oras doar doua licee au profil economic, dar nu vreau sa ma duc acolo pentru ca sunt foarte slabe si au niste profesori de toata minunea.La mate-info am auzit ca este destul de greu, si chiar daca sunt buna la matematica imi este putin frica sa ma duc acolo. Daca vreau sa ma fac programator sau contabil si ma duc la stiintele naturi o sa imi scada sansele sa intru la facultatea de matematica si informatica sau la cea de stiinte economice? Trebuie sa dau ceva examen daca vreau sa intru la una dintre ele? Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa dai la informatica fara nicio discutie trebuie sa faci la liceu un profil mate info

| siminafive5 explică (pentru suntserios):

Si daca vreau sa merg la facultatea de stiinte economoce trebuie neaparat sa merg la profil economic? Pot merge si la stiintele naturi?(vreau sa merg la universitatea babes bolyai)

| suntserios a răspuns (pentru siminafive5):

Daca vrei sa faci programare ai nevoie de matematica la un nivel destul de avansat, la economie cerintele nu sunt atat de mari in niciun caz

| siminafive5 explică (pentru suntserios):

Si daca ma duc la facultatea de stiinte economice trebuie sa dau un examen de admitere din matematica sau altceva?

| suntserios a răspuns (pentru siminafive5):

Intri pe site ul facultati la care vrei sa te duci si cauti metodologia de admitere

| siminafive5 explică (pentru suntserios):

Multumesc mult!winking

6 răspunsuri:
| Reps a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine, vreau sa ma fac Progamator IT dar faza e ca la mate-info se pune accentul si pe fizica / chimie, unde eu sunt varza. Mie lumea imi spune ca cica e FOARTE greu la profilul acesta, si ca nu merita prea mult pe viitor. Eu m-am decis sa imi las visul asta si sa ma duc la stiinte sociale, dar poate am sa ma razgandesc. Acum depinde si cat de mult iti doresti + ca adevarul e ca daca vrei sa intri la facultatea de mate-info e recomandat sa faci profilul mate-info.