| Emy52 a întrebat:

Helău! Primiți fundiță happy
Aveți niste replici de dat atunci când se ia cineva de tine? Gen nu înjurături, că la școală sunt șicamere da nici nu-i ok, dar e nașpa rău să stai să îți zică cum vor ei niste fițoși
Niște contexte+ posibile răspunsuri?
(Sper că am nimerit categoria)

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine este sa pleci si sa-i lasi in pace deoarece orice replica ai da aduce după sine injuraturi violenta si bataie din partea lor, dar daca tu pleci cand cineva se ia de tine nu este o dovada de lașitate ci de curaj, il lasi sa vorbeasca singur ca nebunul si tu iti vezi de drum, daca se ia din nou de tine i spui profesorului sau directorului scolii problema avuta cu acel elev si daca nici asa nu se rezolva faci reclamatie la politie si ei sigur il vor potolii, se vede ca scoala a ajuns un ring de box, voi in loc sa invatati carte ca de aceea mergeti la scoala voi va jigniti, va bateti ca chiorii in clase va omorîti sunteti sanatosi la cap? Nu trebuie sa inveti replici ca tu nu mergi la scoala sa te bati sau sa ațîți la violenta, tu mergi la scoala sa inveti dar asta se vede ca nu o face ti, cartea este pe ultimul loc la voi, atunci lasa te de scoala ca degeaba te duci doar ca sa te bati. Ce clasa esti?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda, si mult succes la scoala

| sierra1 a răspuns:

și ce-o să faci : iți notezi replicile și cauți cu infrigurare printre foile cu notițe să-i răspunzi instant vreunui bully de la tine?

Hai fii serios și tu insuți și nu se mai leagă de tine

| iulia0514 a răspuns:

Simplu zici asa "fa pași pe covoraș "

| sierra1 a răspuns (pentru iulia0514):

Pentru rimă perfectă: "fa paș pe covoraș "

| Aditu94 a răspuns:

Cel mai bine, iti vezi de drum,daca te pui cu prostul,demonstrezi ca esti mai prost ca el.o vorba inteleapta spune ca "cel destept cedeaza primul". De la diriginta din liceu am invatat un lucru,daca cineva se ia de tine,te duci si raportezi,spui la gradul cel mai mare,ca de te dai la el, poate are acoliti si te baga in rahat ca si cum tu ai fii cel vinovat, chiar daca nu esti vinovat, se insceneaza si pici in dezagratie. "Primul venit, primul servit ", al doilea isi pierde din credibilitate. Sper ca ti-am fost de folos.

| AndreaDanci a răspuns:

Ignori. Si daca poti, pleci. E cel mai intelept lucru
Daca le dai replici s-ar putea sa-i enervezi mai tare, sa-i atati.
Prefa-te ca nu exista, asta raneste mai tare decat niste replici neoriginale
Eu le-as zice maxim ca se vede ca nu le dau parintii atentie acasa, dar din nou s-ar putea sa-ti faci tie rau prin chestia asta