| DenisejUSTmE a întrebat:

Cand cineva rade de tine ce ii spui?
Vreau replici fara injuraturi, va rog.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| figure a răspuns:

Nu o sa iti dea nimeni vreo replica "salvatoare". Ai reveni mereu aici, intreband : "Si... la faza asta ce trebuia sa spun?".

"La faza aia" trebuia sa nu lasi capul in jos, reverberand ganduri, replici si frustrari. Ar trebui sa ramai senin, neafectat, privind in ochi fara "ura".

Sa iti pastrezi simtul umorului si sa nu te simti ridicol. Sa nu "te ataci" pentru ca exact asta hraneste "atacul".

Ataca si tu, dar cu simtul umorului, fara "rautate". Rautatea nu te face decat sa pierzi din "putere". Sa pui prea mult in "lovitura", si sa cazi dupa ea.

Nu ataci cu adevarat, ci te joci. Nu esti asa de disperat incat sa ataci. Dar jocul si calmul tau iti arata forta. Arata ca stii sa reactionezi si ca poti fi si rau daca este cazul.

Concluzia : Atitudinea iti lipseste, nu replicile!

De acolo trebuie sa pornesti. Nu mai gandi replicile si nu mai gandi excesiv. Fii doar prezent in momentul respectiv. Fii "pe faza" si fii "neafectat".

Zau ca replicile transcrise nu merg...

| DenisejUSTmE explică (pentru figure):

Multumesc, figure. Chiar apreciez raspunsul tau. Dar replicile astea-s doar pentru mine, pur si simplu. Imi place sa stiu replici, cine stie ce mi s-o intampla si vreau sa fac si eu haz de necaz; sa zic ceva amuzant. Asta-i tot. Oricum, stiu ca trebuie sa fiu indiferenta la glumele lor, sa nu-mi pese si sa merg mai departe. happy Da, si imi lipseste si atitudinea, mai lucrez la ea, fiindca e foarte greu, mai ales sa fii o persoana care se enerveaza repede. In concluzie, imi place mult cum ai explicat, a fost pe intelesul meu. Multumesc! happy

| figure a răspuns (pentru DenisejUSTmE):

Cu placere.

Inca un lucru : Nu degeaba ti-am recomandat sa iti formezi atitudinea, nu sa inveti replici. Ideea este ca, atunci cand ai atitudinea potrivita, replicile, starile, gesturile... toate vin de la sine.

Daca nu ai atitudinea potrivita, poti avea pe tragaci cea mai buna replica si sa sune total "anapoda" cand o "slobozesti" spre "inamic"!

De dragul de a face analogii, imagineaza-ti un baiat care se duce la o fata sa ii recite o replica foarte reusita. Si o "recita" atat de artificial, de incordat si de "in afara situatiei", incat este evident ca nu sunt cuvintele lui. Reactia fireasca a fetei este de desconsiderare, respingere, disconfort. Iar baiatul se intoarce cu gandul ca fie cuvintele lui au fost nepotrivite, fie pur si simplu el ca om e nepotrivit...

| DenisejUSTmE explică (pentru figure):

Asa e, ai dreptate. happy Multumesc mult!

21 răspunsuri:
| DenisejUSTmE explică:

Man, eu am pus o intrebare, nu ma intereseaza chestia aia. thinking happy Oricum, cred ca e o gluma!winking Asa castiga cel care a facut site-ul: multe vizionari - multi bani.winking Bye. wave

| Axys a răspuns:

Sal nu dai atentie happy... cu atat mai bine simte ca nu este luat in seama

| DenisejUSTmE explică (pentru Axys):

Salut. Uneori, persoane chiar nesimtite tot continua sa rada chiar daca nu ii dai atentie. Inseamna ca urmareste ceva? Apropo: Merci! happy

| En3Rgi a răspuns:

Daca cineva rade de tine din motive retardate de copii mici nu ii baga in seama.Sti cum sunt distrusii din Romania.

| DenisejUSTmE explică (pentru En3Rgi):

Imi place. motive retardare de copii mici. Interesant. happy

| DenisejUSTmE explică (pentru DenisejUSTmE):

Retardate* [scuze tongue

| Anonim0100 a răspuns:

Salut.

Nu trebuie sa iti bati capu cu toti distrusii. Stii vorba aia cedeaza cine-i destept. Daca vrei o replica uite una ( Razi ca papagalu, razi de tine ca esti prost, uite fraerul cu rade, nu mai rade ca iti cad dintii, cand ai folosit ultima data pasta de dinti) Ceva de gen. Succes!

| DenisejUSTmE explică (pentru Anonim0100):

Multumesc, imi plac mult ultimele doua. happy

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Ei de asta rad de tine, pentru a te enerva, pentru a te face de ras.
Dar daca tu stai linistit, te faci ca nici nu sunt acolo si nu ii bagi in seama se vor plictisi si vor pleca.
Important este sa nu te enervezi, ei asta doresc.
Succes!

| Sebastian1996 a răspuns:

Fii indiferent! ...ca el are de suferit.

| evelyn000 a răspuns:

Te uiti serioasa si insistent la el iar la cateva secunde incepi sa razi in hohote si ii intorci spatele si pleci.

| DenisejUSTmE explică (pentru evelyn000):

Asta chiar ar functiona, multumesc! big grin Ma pricep la d-astea si ar ramane uimita [persoana respectiva] de cum reactionez la gluma/insulta lui.winking Thanks. happy

| PetruRaileanu a răspuns:

închidi gura k puti

| DenisejUSTmE explică (pentru PetruRaileanu):

Hehee.ii chiar amuzant ce ai scris si cum ai scris.hee hee happy

| qHolocause a răspuns:

Păi: Prostia n-are limite şi atinge mulţi oameni.
Linişteşte-te, te rog! Am suficient timp ca să te ignor.
Nu m-ar mira dacă langă cuvântul "Aroganţă" ar exista numele tău şi o poză.
Înainte să devi tu cool îşi ia Spongebob carnet de şoferi.
Hai să ne jucăm de-a tăcutul! Tu începi;">.
Nu uit aproape nici o faţă dar în cazul tău o să fac o excepţie.winking
Ai atenţia mea totală, începând de mâine!
Dă-ţi foc şi luminează-mi ziua; 3.
Ai terminat de vorbit sau mai trebuie să dorm?
Ai nevoie de licenţă ca să fi aşa urâtă?
Ieri, te-am admirat toată ziua, la zoo.
Cam atât, sper că te-am ajutathappy.

| DenisejUSTmE explică (pentru qHolocause):

Hey. Chiar amuzante, si m-ai ajutat. Multumesc.hee heehappy