| DTralala a întrebat:

Hello! Am si eu nevoie de un raspuns concret big grin : daca parintii sunt despartiti, eu nu am 18 ani si vreau sa plec cu mama in Bulgaria, ne trebuie acel document de la notariat cu acordul tatei?

Răspuns Câştigător
| lindemona a răspuns:

Buna,

Daca parintii sunt despartiti nu ai voie sa parasesti tara cu unul dintre ei, fara acordul celuilalt. O sa ai nevoi de o semnatura de la tata, ca este de acord sa mergi cu mama.

O seara placutawinking

9 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Mi se pare ca in Bulgaria se trece doar cu buletinul. Dar nu stiu exact cum e treaba cand e vorba de minori.

| Deea a răspuns:

Da

| Muhteşem a răspuns:

Pai daca ai 18 ani nu-ti mai trebuie documentul semnat de tatal tau, numai cei care sunt minori au nevoie de asta, poti sa pleci si fara cineva din parinti daca vrei.

| cosmin21 a răspuns:

Da e obligatoriu.

| Cocoa a răspuns:

Daca esti majora nu ai nevoie de asa cevahappy

| LoVeIsLiFe a răspuns:

Buna! Daca nu ai 18 ani nu ai voie sa iesi din tara fara acordul ambiilor parinti.Eu am 15 ani si am fost de nenumarate ori(doar cu mama mea) si mereu mi'au cerut acea hartie cu acordul tatalui.Deci ar trebui sa ti'o facihappy indiferent daca parintii sunt despartiti

| Xutsa a răspuns:

Daca ai 18 ani clar nu mai ai nevoie de nici un fel de aprobare, esti majora, considerata ca o persoana independenta de parinti in fata legi, asa ca vacanta placuta iti doresc oriunde ai pleca!

| milckey16 a răspuns:

Daca ai 18 ani nu iti trebuie
si chiar daca erai minora daca parintii sunt despartiti si cu acte ok si tu ramai la mama poti si fara semnatura lui.

| Brunette_4807 a răspuns:

Daca mama ta are custodie totala/absoluta nu ai nevoie, daca custodia este impartita sau daca tatal tau are custodie totala/absoluta ai nevoie de o adeverinta legala. Funda? big grin