Întrebare recomandată | Gorgeous1999 a întrebat:

Eu vreau sa ma mut in Bucuresti la un apartament cu chirie. Imi poate spune cineva foarte clar si precis ce date am nevoie/documente/acte?
As fi recunoscatoare.
Si inca ceva eu cum ar fi am sa plec de la parintii mei s-ar putea fara acordul lor( desi eu tot am sa plec) insa am 18. Ar fi o problema? Adica trebuie un document sau vreun act de la ei, pentru a ma muta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Majora fiind te poti muta in Bucuresti.
Este nevoie sa inchei un contract de inchiriere, cu proprietarul locuintei si pentru aceasta ai nevoie doar de actul de identitate si bani. Dupa mutare va trebui sa obtii viza de resedinta (flotant), aceasta se face la SPCLEP de care apartine domiciliul din Bucuresti.

| Gorgeous1999 explică (pentru Ioandelasal):

Si viza aia as putea sa o iau in acea zi sau dureaza?!?! Eu cum am sa plec as vrea sa ma mut direct fara sa astept, crezi ca m-ar impiedica viza aia?

| mihai69 a răspuns (pentru Gorgeous1999):

Viza se acordă în câteva zile (adică azi depui actele și peste o perioadă de câteva zile primești CI înapoi).
Nu ai nevoie de nicio viză ca să te muți.
PS poți face și un contract de comodat, nu e musai de închiriere. Astfel, proprietarul nu mai e obligat să achite impozit.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gorgeous1999):

Viza nu te impiedica sa te muti, indiferent ca o primesti intr-o zi sau mai multe, termenul prevazut de lege este de 15 zile de la mutare.

| Gorgeous1999 explică (pentru mihai69):

Multumesc mult ❤

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai 18 ani impliniti, nu ai nevoie de acordul parintilor!
iN schimb, cand inchiriezi ai nevoie de niste documente (buletin, adeverinta de salariat sa dovedesti ca ai cu ce platii chiria si depinde de propietar ce mai doreste), in plus ai nevoie de bani de depozit pentru inchiriat, care este suma pentru 1 luna completa, peste care mai platesti in 2 sau 4 saptamani chiria.
Mai ai nevoie de bani pentru gaz, apa, curent electric si ce mai este nevoie sa platesti la intretinere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai 18 ani... nu ai nevoie de nimic decat de actul de identitate si bani.

Daca inchiriezi fara contract apartament nu ai nevoie de mai nimic decat de bani