| curioasa210 a întrebat:

Hey! Am 12 ani si as vrea sa castig niste banuti. (sunt fata)
Stiu ca va urma perioada sarbatorile de iarna si ca este perioada colindelor dar as vrea pana atunci o solutie. Nu as vrea sa le cer parintilor pentru ca stiu ca ei sunt Mos Craciun si Mos Nicolae si ca imi vor cumpara cadouri. Ajutor va rog!

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Poți sa le spui ca vrei sa câștigi ceva bănuți. Vezi ce te sfătuiesc ei sa muncești. Felicitari pentru atitudinea ta. Nu uita ca planurile celui harnic îi aduc cu siguranță folos.

| ALGator a răspuns:

E bataie de cap sa cistigi. Angajat legal nu poti fi pentru ca interzice legea sa angajezi minori.
Poti sa incerci niste servicii platite, cum ar fi sa faci meditatie cu copii mai mici, sa ai grija 1-2 ore de copii, sa ajuti o persoana in varsta acasa. Te gindesti ce stii sa faci care ar fi de folos cuiva.
Trebuie insa sa fii foarte atenta atunci cand ajungi singura in casa cuiva, chiar daca respectivul pare a fi un "adult serios". In privinta asta nu trebuie sa ai incredere in nimeni iar daca lipsesti de acasa da toate detaliile parintilor.
Mai poti controla anunturi private pentru serviciu. Dar, inca odata, daca faci lucrul asta trebuie sa fie cu cunostinta parintilor sau unui adult din familie si asistata de ei. Pericolele sunt prea mari!

| gratargratar a răspuns:

Esti prea mica. Ai timp dupa aia sa castigi si bani. O sa te saturi de asta happy
E obligatia parintilor sa te finanteze happy Profita.

| emayperritos a răspuns:

Este o varsta buna sa iti faci un blog in care sa vinzi ceva. de exemplu cosulete cu cadouri sau alteva

| MissMoon a răspuns:

La aceasta vârsta școala este prioritatea ta.Cu timpul când vei mai creste vei avea șansa sa îți recompenseze părinții pentru tot ajutorul pe care ei ți-l oferă.Cea mai importantă bucurie pentru ei acum este sa fi un copil conștiincios de restul se vor ocupa ei.Vei avea timp berechet pentru câstiguri financiare dar nu acum.La vârsta asta datoria ta este alta.

| curioasa210 explică (pentru MissMoon):

Stiu.Sunt cea mai buna din clasa si sunt foarte sigura ca pot invata in continuare la fel de bine si ca pot sa fac si alt ceva