| Diana498 a întrebat:

Imi puteti spune cat traieste: o furnica, un pescarus, o testoasa, o camila, un pastrav, un tigru, un leu, un cangur, un fluture si o albina?

25 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Pai un fluture si o alibina traiesc cat tine vara adica 3-4 luni.
O furnica intre 1 si 4 ani.
Un leu in captivitate poate trai 25-30 de ani iar in salbaticie in salbaticie circa 12 ani masculii si 15-16 femele.
O camila traieste 25 de ani si un dromader 50 de ani.
Pastravii traiesc 10-12 ani, depinde de pastravi.
Tigrii traiesc intre 15-20 de ani, depinde de ce tigri, Tigru bengalez, siberian.
Broasca testoasa din Asparagos 170 ani http://www.zooland.ro/......-5607.html iar cele de uscat 10-15 ani.

| BubbleA a răspuns:

Intrebarea a mai fost pusa pe TPU.
Uite aici linkul:http://www.tpu.ro/......grii-leii/

| PaulW a răspuns:

Testoasa-200 ani
Camila-20-30
Pastravul-10
Tigrul-15-30
Leul-(ca si tigrul)
cangur-20
fluture- 2-3 zile
albina-20

Dar a mai fost pusa intrebarea asta:
http://www.tpu.ro/......grii-leii/

| ratzaa a răspuns:

Ba frate se pare ca toti aveti caietul ala tampit de vacanta de cls a6alaughingrolling on the floor) nu-i nimic. oricum mersi pentru helpwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Testoasa - depinde ce fel de testoasa. unele traiesc si cateva sute de ani.;

camila - 30 de ani;

pastravul - 7 ani;

tigrul - 10-15 ani in salbaticie si 15-20 de ani in captivitate;

leul - 15 ani in salbaticie si pana la 30 de an in captivitate;

cangurul - in functie de specie, traiesc 12-15 ani, in captivitate ajung si la 20 de ani. cu cat e mai mica talia speciei, cu atat e mai mica si speranta de viata.;

fluturii - depinde de specie. fluturii mici traiesc cateva zile. fluturele monarh traieste si 1 an.;

albina - regina traieste 2-5 ani, trantorii traiesc 40-50 zile, iar lucratoarele traiesc 1-4 luni. pescarus - 30 de ani;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diana krd ca ai un caiet de vacanta nu? si eu am unul cu animalele astea intr-un exercitiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am caietul de vacanta in care e exercitiul asta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor) si eu am primit caietul ala stupidlaughing caut si eu tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am caietul ala laughing. asta cautam si eu. ce prostie nu? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu la fel cu caietu asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tema asta am avut-o si eu! mersi ca ai pus intrebarea inaintea mea! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi trebuie o furnica... poate sa-mi spuna cineva cat traieste o furnica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastravul traieste 5-6 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Diana, in intrebarile tale in totdeauna ai spus ca dai fundiţa!
Ce inseamna aia? Si, imi pare rau ca nu am dat raspuns la intrebarea ta!

| AlexStefan1 a răspuns:

Asta e caietu de vacanta clasa a 6-a.
Nici eu nu l-am terminat! Cauta-ma pe s. talpalaru@yahoo.com

| alexmarian08 a răspuns:

Si eu am primit caietul asta de vacante

| Gh3oO a răspuns:

Mdaa si eu am caietu' astaa rolling on the floor

| vladutz_4736 a răspuns:

Noroc cu intrebarealaughingam rezolvat exercitiullaughing

| andr33Andr3 a răspuns:

Pai si pescarusul cat traieste ca si eu am tema astathinkinglaughing

| bibimica98 a răspuns:

Asta e cumva din caietul de vacanta? si eu il am laughing

| Hulpe_Larisa_1990 a răspuns:

O furnica:1-4 anii
un pescarus:30 anii
o testoasa:100 anii
o camila:30 anii
un pastrav:7 anii
un tigru:10-15 anii
un leu:15 anii
un cangur:12-15 anii
un fluture:1 an
o albina:3-4 lunii

| corina70 a răspuns:

Da pasina 35

| andy3d a răspuns:

Draga diana sa stii ca o camila traieste 10 ani. Daca e chinuita doar 7 ani. Daca e rasfatata 15 ani. Iar daca e in salbaticie 10 ani.

| ViVi_1910 a răspuns:

Si eu am caietul ala de vacanta...are multe compuneri...app mersi pentru raspunshappy