| GameMasterDark a întrebat:

În urmă cu zi mi-am deconectat toate firele care făceau legatura intre sursa, harddisk si placa de baza cu intentia de a curata de praf sursa.
Cand am conectat firele de la sursa la harddisk si la placa de baza am pornit pc-ul, totul ok.
Am observat ca harddiskul face un zgomot slab dar enervant (inainte nu facea asa), iar performantele pc-ului sau redus.
Eu spun ca problema ar fi ca nu am conectat firele corect si nu mai stiu cum erau corect conectate.
Am SATA.
Cine ma poate ajuta si pe mine va rog.
funda.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repeta figura.Scoate-le si baga-le din nou.Gresi nu ai cum sa le pui pentru ca nu intra firele, toate sunt intr-o pozitie. Posibil sa nu le fi "capsat" bine.

| iamSeBy a răspuns:

Harddisck-ul face zgomot pentru ca probabil nu l-ai asezat cum trebuie si vibreaza. Cat despre performantele scazute, poate ai uitat sa conectezi ceva, vreun ram sau ce ai mai scos tu pe acolo. Sau vreun cooler a ramas neconectat si, in urma supraincalzirii, scad performantele.

| GameMasterDark explică (pentru iamSeBy):

Nu am facut nimic la niciun cooler nu ai inteles.

| seedwow16 a răspuns:

Daca face mereu acel sunetwinking schimba hardul sau du-l la reparat, dar dacaface doar pana cand se deschide e normalwinking si la mine e la fel