| fannarutoo a întrebat:

Intr-o clasa sunt 10 elevi(5 fete si 5 baieti). Acestia sunt asezati la intamplare, cate 2 intr-o banca, in cele 5 banci:
in cate moduri pot fi asezati elevii in banci?
Cum pot s-o rezolv? nu am inteles acest tip de probleme, stiu doar ca trebuie s-o rezolv cu ceva gen permutari, arnajamente sau combinari sau ceva de genu
dau funda pentru ajutor multumesc

3 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Combinari de 10 luate cate 2. Adica 45.

| Aphrodytha a răspuns:

Aranjamente de n luate cate k = n! supra (n-k)! unde n este egal cu 10 si k este 2. 10 factorial (!) pe 10-2 factorial este apoi 10 factorial pe 8 factorial ceea ce rezulta ca ramane 9*10= 90 combinari. (sper sa-mi amintesc bine)

| Mihayy96 a răspuns:

E cam ciudata problema. Elevi pot fi pusi intr-un singur rand ori vertical ori orizontal... daca tu ai zis ca merg si combinari, atunci poate fi 2 banci in stanga(doar fete) 3 banci dreapta(baieti), 2banci(fete) 2banci(baieti) 1banca(un baiat si o fata) sau 3banci(fete) si 2banci(baieti)...nici eu nu prea am inteles, dar cred ca asta e raspunsul.