| imihai89 a întrebat:

Mi sa facut dosar penal si am ramas fara permis totu e o anscenare cum ar fi un accident an parcarea unui bloc am consumat alcool si s-a dat telefon la politie nu am fost de acord sa dau sange faptul este ca nu am condus dar tot am fost dus la iml
cu forta

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu esti vinovat, respectiv nu ai condus pe drum public sub influenta alcoolului si nu ai comis accident de circulatie, o s-o poti dovedi in cadrul cercetarii penle, bineinteles daca ai martori. Refuzul recoltarii probelor biologice, in caz de accident, este tot infractiune si se pedepseste la fel ca si conducerea sub influenta alcoolului, daca s-a depasit concentratia legala de 0, 8 la mie. Trebuie sa mai ai in vedere si definitia legala a drumului public, prevazuta in art.6 din OUG nr.195/2002: orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt inchise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile.
Mai mult, avand in vedere prezumtia de nevinovatie, organul de cercetare penala va trebui sa dovedeasca, fara dubiu, existenta vreunei infractiuni, sigur ca si tu ai dreptul sa aduci probe in apararea ta. Numai bine!
P.S.Cand ai scris intrebarea erai treaz?