| Genessis a întrebat:

Nu stiu ce profil sa imi aleg.Trec clasa 8-a si pot sa spun ca am note bune, am avut media 10 la matematica,chimie, numai la fizica 9.Mediile mele generale din clasa 5-a pana intr-a 7-a au fost numai de 9, 96 si 9, 93.Mie nu prea imi place matematica, o invat din obligatie.Mie imi place mai mult romana si engleza.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| criss38 a răspuns:

Salut. Daca iti place romana si engleza te poti duce la profilul filologie. Daca iti place mai mult engleza te poti duce la intensiv engleza si faci mai multa engleza decat romana. O sa dai teza din romana, istorie sau geografie ( la alegere ce iti place mai mult ) engleza si latina si partea cea mai frumoasa la profilul filo este ca nu faci mai mult de 2 ore pe saptamana si faci mate numai pana in cl a 10 dupa aia nu mai faci deloc happy. Eu anul acesta incep cl a9 a la profil de filo. felicitari pentru note :*. Sper ca ti-am fost de folos. Mult noroc si in cl a 8 a :* :X

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Important este sa mergi undeva unde se face scoala la modul serios. Deci la un liceu bun. Apoi, cauti sa te duci la un profil care iti deschide alternative pentru viitor. Real-ul este foarte bun, mai ales ca ai rezultate bune la matematica, fizica, dar date fiind preferintele tale cauta sa faci ceva cu limba straina intensiv. Daca termini asta bine, iti poti gasi de lucru repede, traducator, ghid, secretar(a), sunt destule firme si meserii care au nevoie de o persoana care vorbeste 1 sau mai multe limbi straine cursiv. Avand in vedere aceasta cale, iti recomand sa alegi a doua limba limba germana si sa faci cursuri si de limba italiana sau spaniola, pentru ca noi ne "ciocnim" cel mai mult cu ei.

| torsi a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci unde iti place.
cum nu iti prea place matematica, nu iti recomand profilul mnate-info.
ai putea merge la filo, sau pedagogie.

| floryynnel a răspuns:

Faci ce iti place, daca zici ca pana acum la matematica ai invatat obligata nu te duce la mate-info(daca chiar vrei sa te duci acolo, incearca sa prinzi drag de mate, altfel nu o sa intelegi mai nimic, eu pana in clasa a 3 la materii invatam obligat, dupa a inceput sa imi placa o anumita parte a materiilor) daca vrei sa mergi pe baza de real, te poti duce la stiinte ale naturii.
Banuiesc ca ai tai te-au obligat pana acum, deci cred ca ei doresc sa mergi pe partea de real. Poti discuta cu ei serios pe tema asta, sa iti alegi profilul. succes

| elyfel a răspuns:

Incearca pe profilul filologie, e pentru cei cu limbile straine, romana, istoria

| Chrissy92 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa dai mai bine la stiinte sociale.Este un profil foarte bun...dar si la filologie este bine pentru ca faci mai multa engleza...iti urez mult succes!

| Genessis explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.Sincer, as cam vrea sa merg pe filologie, dar am auzit ca nu prea ai multe optiuni dupa aceea.

| Indestructible a răspuns (pentru Genessis):

E adevarat, nu ai prea multe optiuni daca mergi la filologie. Dar esti sigura ca nu-ti place matematica? Spui ca o inveti din obligatie, insa in matematica nu e numai de invatat. Sunt o gramada de exercitii si probleme pe care ma indoiesc ca le-ai invatat pe de rost. Daca ai media 10 ma gandesc ca ai ceva talent la matematica. Eu te sfatuiesc sa acorzi o sansa matematicii in ultimul tau an in scoala generala, poate o sa descoperi o pasiune. Daca mergi la mate-info ai o gramada de optiuni in fata.
Bafta.

| criss38 a răspuns:

Mersi de funda :*

| Genessis explică (pentru criss38):

Pentru putin. :*

| Flo41 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te duci ori la filologie ori la scoala de limbi straine.Tu hotarasti!

| MusicIsMyMedicinexo a răspuns:

Daca iti place romana si engleza happy poti merge pe un profil care sa se axeze pe asa cevahappy Si eu trec intr-a 8-a si sincer nu m-am hotarat happy dar am sa aleg un profil care sa-mi placa si pe care nu am sa-l urmez din obligatie (unii parinti tind sa-si oblige copii sa mearga la un anumit profil, care uneori nu e ceea ce copii ar vrea sa urmeze)
Sper ca te-am ajutat cumva big grin. Succes!