| iuliaandreea a întrebat:

Pentru cei care au citit cartile The Vampire Diaries spuneti-mi si mie ce se mai intampla?
Cu cine ramane Elena?
O transforma in vampir?

Răspuns Câştigător
| Consumptive a răspuns:

La prima intrebare, eu am citit cele patru volume+in engleza si cartile 5 si 6(mai am putin si termin), dar pana acum si-a dat si ea seama ca e indragtita si de Damon.
La a doua intrebare, la sfarsitul cartii a doua ea moare(se transforma), iar in cartea a treia e vampir, apare Katherine in peisaj (Katherine a omorat-o, dar pentru ca avut sange de vampir in organism s-a transformat) si ii leaga de o poarta dintr-un mormant subteran pe Damon, Stefan si Elena, le ia inele cu lapiz lazuli(piata ce le permite sa umble pe lumina)il tortureaza pe Damon... Elena se dezleaga si sare pe Katherine si o arunca in lumina, apoi moare Katherine si la scurt timp si Elena cu Stefan si Damon langa ea.
In cartea a patra apare ca spirit, apoi la sfarsit revine pe pamant ca om si in cartea a cincea dobandeste puteri, dar se comporta la inceput ca un copil:nu stie sa scrie, sa citeasca, nu-si mai aminteste nimic, etc.
In a sasea Damon, Elena, Bonnie si Meredith intra intr-o alta dimensiune pentru al recupera pe Stefan(a fost rapit de niste forte malefice)...in dimensiunea aia Damon se da drept stapan, iar Elena, Bonnie si Meredith se dau drept scavele lui.
E cam mult de povestit, dar...sunt multe kiss-uri Damon-Elena in a sasea carte.winking

2 răspunsuri:
| AnnaMariaaa a răspuns:

Pe Elena o omoara Kathernine, dar se transforma in vampir, ramane cu Stefan, dar cartile sunt total diferite de serial.

| dYrtyMind a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

Nu o omoara neaparat katherine, moare inecata, ce-i drept, din cauza lui katherine