| Mariavasile a întrebat:

Plâng tare în acest moment, vă rog să nu mă luați în batjocură. Astăzi din greșeală am atins de o poartă mașina tatălui meu, nu este bușită este puțin zgâriată, ștearsă ca să spun așa cam 20 cm. Am 8 luni de când am permisul. Părinții mei au făcut scandal mare, vă rog să îmi spuneți voi cum v-ați descurcat, vi s-a întâmplat ceva cu mușina cât ați fost începători?

Răspuns Câştigător
| Packer19 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, ideea e in felul urmator...nimeni nu s-a nascut invatat si toti mai facem greseli, ei au stiut de cand s-au nascut sa conduca sau ceva.
Incearca sa vorbesti cu ei, sa le expui concret si exact ce s-a intamplat si sa-ti acorde si circumstante atenuante...adica nu esti sofer profesionist sa zici ca ce parcari faci, stiu asta pentru ca si eu am trecut prin sentimentul asta la inceput...acum deja am cativa ani de cand conduc si te obisnuiesti, capeti experienta.
Plus ca nu ma intelege gresit sau ca zic cu rautate dar orice lucru material il schimbi in viata...chiar si o masina, peste 10-20 ani nu cred eu ca o sa mai ai aceeasi masina.
So linisteste-te si vorbeste cu ei deschis, nu ai facut o crima si nici nu ai omorat pe cineva doamne iarta-ma, eu ce sa mai zic, prin cate am trecut cu nebuni in trafic!
Sper ca te-am ajutat happy

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

S-a intamplat normal. toti am mai ras cate un pic de vopsea la inceput. De aia exista masini ieftine pe care sa le conduca incepatorii sau Casco

| Laila12Izabela a răspuns:

Nimeni nu-i perfect si ei ar fi putut face asta.

| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Personal,as fi avut o atitudine usor ironica,dupa ce se linistesc treburile,nu as mai pune mana pe masina lui sub nici o forma,replicand ca "prefer sa omor pe cineva cu alta masina decat sa o mai zgarii pe a ta,poate vei intelege cat de rau exagerezi",evident,va face urat putin,dar macar se poate trezi la realitate, daca tot nu se linisteste cu reactiile, i-o tai scurt,"bai tata, ma indemni sa cred ca mormanu' ala de fiare e mai valoros decat mine, asa ca incerca sa nu te mai bagi in seama cu mine! " pe viitor isi va alege cu grija cuvintele daca continui sa-l ignori o vreme...pana nu tai in carne vie, nu vindeci necazul.

| FlorinPopescu1995 a răspuns:

Pfuai... sa-l fi vazut pe tata cand i-am bagat-o intr-un stalp... laughing