| Lawerence a întrebat:

Salut TPU!
Astăzi, am avut neplăcerea de a uita frâna de mâna ridicată la mașina. Plecând de la ea, un om mai in vârsta mi-a spus ca mașina a luat-o ușor la vale și a atins puțin mașina din spatele meu. Ciudat, mașina mea nu are nici o zgârietură și totuși era și o distanță între cele doua. In schimb, mașina din spatele meu are într-adevăr câteva zgârieturi. Cum ar trebui sa procedez in acest moment? Camere nu sunt in zona sa pot verifica. Dacă mașina respectiva era deja zgâriată dinainte? Nu am pățit niciodată așa ceva așa ca nu știu dacă este sau nu vina mea.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce inseamna la tine ridicata? Cand spui ca e ridicata, in mod normal te referi la maneta de la frana de mana. Cand este ridicata inseamna ca frana de mana este trasa iar masina nu se poate deplasa. Masina se lasa si in treapta 1 de viteza, cand sta pe loc. Se pare ca nu stii sa te exprimi sau ai luat permisul pe spaga.

| Lawerence explică (pentru darrio2007):

Corect nu m-am exprimat cum trebuie. Frâna de mâna nu a fost ridicată, asta am vrut sa spun. Ciudat mi se pare ca din spusele celui ce m-a oprit a fost ca mașina a luat o la vale a atins mașina din spatele meu și apoi s-a dus înapoi spre fata. Nu am fost atent când am parcat o sa ma uit la distanța dintre ele.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai exista martori! Deci nu este nevoie de camere de inregistrare, odata ce omul ala a vazut ce s-a intamplat si poate sa-i spuna propietarului masinii avariate.
Ai obligatia sa mergi si sa vorbesti cu propietarul masinii zgariate, ca altfel te poti trezi cu amenda sau chiar dat in judecata.
Ciudat este ca tu ai uitat sa tragi frana de mana si tot tu te intrebi daca esti vinovat.
Da, tu esti in totalitate vinovat si raspunzator de stricaciunile provocate de neglizenta ta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce dodava este? in afara de spusele cuiva? Masinile nici macar nu erau atinse, de unde idee ca s-ar fi pocnit intre ele?

| sierra1 a răspuns:

Iți vezi de treabă, nu există nici o dovadă

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci constatare amiabila sau declari accidentul la politie.
Dar intre noi fie vorba, unul care uita sa asigure masina si habar n-are de obligatiile unui sofer in urma unei tamponari, nu ar trebui sa posede permis de conducere.
Gandeste-te putin ce faci pe viitor, ca maine poate cineva va fi mort din cauza inconstientei tale.
Nu doar betivii si teribilistii fac accidente, cei ca tine sunt la fel de periculosi.

| relian a răspuns:

Daca masina ta nu are absolut nimic,nici o zgirietura,atunci vezi-ti de treaba, lasa omu sa bata din gurta cit vrea, nu are absolut nici o sansa, spune-i cal dai si in judecata pentru incercare de cum so numi,santaj,pacalelala etc.

Nu exista ca tu sa lovesti o alta masina, iar masina ta sa ramana intacta,absolut nici o zgirietura pe nicaeri.
Ala omu o fi vazut ca esti slab,cea zis lasa ca il prostesc eu acu pe asta laughing
Nu are ceti face, tu fa poza la masina ta,trebuie de atunci sa faci poze in spate,sa faci poza si la masina lui,dar e ok si asa, spune-i sa te caute cu politia, saltul din mersu trenului laughing
Daca apare cu politia, reclamal la politie ca este escorc si urmareste sa te insele.
Politia nu are cum sa te acuze pe tine de nimic, daca masina ta este neatinsa,cum am zis salutal din mers,arati si ceva degete laughing e un sugaci.
Vad turbina laughing e de cascadorii risului,auzi la el declari accidxentu la polittie,pai care accident laughing daca tu ai lasat masina parcata,nu conteaza,nici sa nu mai aduci in discutie cai lasat frana de mina netrasa ce ai mai facut.
Ai lasat masina parcata,cand ai revenit, intre masini era spatiu, deci despre ce accident e vorba?
Nu te mai lua dupa nimeni, politia nu are ceti face, nu te lasa intimidat de nimeni, tu ai dovada masina ta, nu are absolut nici o zgirietura, deci nu ai lovit pe nimeni.

Asa ceva nu exista, sa zgirii pe altul si tu sa nu fii zgiriait. Dar la unia pe aici se poate, gata deja esti de vina tu, asa vad au sarit unia pe aici laughing unu te trimite la politie laughing te doare mintea.

| VoidEternal a răspuns:

Cam bizar. Adică s-a deplasat mașina până a lovit-o pe aia din spate și apoi a luat-o înapoi la deal? Cam greu de crezut. E și vina ta că nu ai asigurat mașina dar mi se pare totuși ciudat.

| Vântulalb a răspuns:

Stii ca nu ai tras frana de mana, ai gasit masina deplasata. Si vrei sa iesi basma curata.