| AndreyStan a întrebat:

Sall, azi am mers la un balci la mine in ocalitate si am dat 5 lei sa trag cu o arma.Era un AK47, trageai cu niste bile.Omul de acolo spunea ca o incarca cu aer si baga bile multe in ea.Deci... era o mitrariera adevarata, dar tragea cu bile nu cu gloante. As vrea sa imi iau si eu una spuneti-mi:
-ai nevoie de permis de port arma pentru ea?
-cat costa?
-de unde o cumpar?
-de unde cumpar munitie pentru ea?

13 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

1.da,pentru arme neletale ai nevoie de autorizatie

2.de la 5 milioane un pistol, pana pe la vreo 20 de milioane o pusca asemanatoare cu katiusha

3.de pe net sau de la un magazin de arme de vanatoare

4.tot de acolo inteligentule

5.Aia nu era o arma adevarata, nu poti modifica kalashu sa traga cu aer, trebuie sa fii prea destept si nu cred ca nenea din balci era.Era pur si simplu o arma cu aer comprimat.
http://www.top-gun.ro/......-HK-416-96
http://www.magazin-arme.ro/category.php?id_category=25
s
mai sunt alte 50 de site-uri, pe putin

| cristianfrunza a răspuns:

-nu iti trebuie

-maxim 1800 lei ( 18 milioane )

-http://www.airsoft.ro/

-acelasi site

-aici gasesti un AK47 -http://www.airsoft.ro/CLASSIC%20ARMY-PL-ARSENAL-SLR105-RPK_1760

FUNDA? :D

| cristianfrunza a răspuns:

-nu iti trebuie

-maxim 1800 lei ( 18 milioane )

-http://www.airsoft.ro/

-acelasi site

-aici gasesti un AK47 -http://www.airsoft.ro/CLASSIC%20ARMY-PL-ARSENAL-SLR105-RPK_1760

FUNDA? :D

| MarYan00 a răspuns:

Eu cred ca e jucarie laughing)
de aia cu bilute laughing

cumperi de la balciuri din astea sau librarii
e in jur de 15-20 lei :p

| AndreyStan explică (pentru MarYan00):

Nu e deloc de jucarie ma, ca era din fier era una adevarata

| VladPetcu a răspuns:

Este o arma de jucarie, deci nu ai nevoie de permis de port arma pentru ea.
Fiind o arma de jucarie semiautomata va cosa in jur de 50-100 lei.
De pe net o iei si munitie la fel.
Funda?

| AndreyStan explică:

Ma eu nu vreau sa ma duc cu ya la vanatoare laughing, vreau sa trag in curte cu ea la tinta.Nustiu poate o fi cu aer comprimat, dar de plastic nu era.

| AndreyStan explică:

Gata am aflat, este pe baza de baterie care se reincarca, si bagi ori bile de metal in ea ori bile de plastic, si tragi cu ea ca una adevarata, costa maxim 300ron(3 milioane).

| jijitzu23 a răspuns:

Poti cumpara un ak47 de airsoft care se incarca cu bile si iti trebuie si rezerva sub presiune de CO2 pentru lansarea bilelor. Arma e o replica exacta a celei reale si are si rate of fire asemanator si din cate stiu eu nu e nevoie pe permis de port arma dar bilele alea lasa vanatai urate deci nu cred ca e exact legal sa impusti lumea pe strada tongue si nu cred ca se poate cumpara de la tejghea pe undeva numa de pe net dar un ak47 de poate duce spre 15-20 de milioane

| Mod3rnz a răspuns:

Nu ai nevoie de permis, cat timp nu trage cu mai mult de aprox. 255 m/s (majoritatea nu pot atinge 100 m/s).
Armele acestea se numesc arisoft. Cele mai ieftine sunt cu arc, preturi de la 50 ron, cea pe care zicea ca omul o are este pe GAZ sau CO2, amandoua modelele fiind mai scumpe, cele mai ieftine de calitate inferioara aprox. 300 lei.
O poti cumpara de la magazine online (cauta pe Google " magazine airsoft") sau chiar din localitate, daca sunt magazine de specialitate. Bilele se numesc BB. Nu cumpara arme de 5- 10 lei, dupa cateva focuri se strica.

| Edishooor a răspuns:

Probabil era pe baza de gaz, adica mai mult ca sigur. Le cumperi de la magazinele specializate in AirSoft (cauta pe net) si nu iti trebuie permis port-arma dar trebuie sa ai peste 18 ani.Cat despre pret.o mitraliera AirSoft te ajunge si la 20 de mil.Cel mai ieftin PISTOL fiind la vreo 1.5-2 mil.

Funda?

| AndreyStan explică (pentru Edishooor):

Asta nu e o problema, mi-a ia tati

| Edishooor a răspuns:

E vreo 20-25 mil ma un ak47, nu iti trebuie permis, trebuie sa ai 18+ dar trebuie sa ai grija mare ca nu e chiar asa legala pe strada