| tony98 a întrebat:

acum ceva timp am cazut cu bicicleta pe partea schimbatorului de pionioane si de atunci lantul tot atinge cage-ul foilor uneori lantul sare de pe un pinion pe altul se aud zgomote.Am incercat sa repar dar nu am reusti.Insa astazi am observat ca daca apas pe partea aceasta a schimbatorului http://img17.imageshack.us/img17/8743/51650153.png
se misca(copiati linkul fara paranteze.Adica daca apas se duce spre roata iar apoi revine la pozitia dinainte, iar eu imi amintesc ca nu se misca.Ce parere aveti? Trebuie sa cumpar alt schimbator?
FUNDA

5 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Nu cumpara nimic. S-au descentrat foile si de aceia iti freaca de cage. Iar la schimbator vezi daca cele 2 rotite sunt in acelasi plan cand te uiti din spate, probabil s-a idoit tablita care le prinde si verifica daca schimbatorul e fixat bine pe cadru. Normal ca se misca pentru ca altfel nu ai putea sa schimbi vitezele, ai uitat tu.

| WUB a răspuns:

Ar trebui să duci imediat bicicleta la reparat!
Nu știm cu exactitate ce ț-i s-a întâmplat, așa că cel mai bine pentru a scăpa de probleme rogi pe cineva de la un magazin de bicicletă să ți-o repare, dar bineînțeles mai întâi îl întrebi cât costă pentru a putea plăti.

| tony98 explică (pentru WUB):

Pai orasul meu e unul mic si nu are un loc de reparat bicicleta.Insa tatal meu este destul de priceput insa nu a reusit sa faca mare lucru.
o sa mai incerc cu el sa vad daca rezolv ceva, daca nu cumpar alt schimbator

| WUB a răspuns (pentru tony98):

Nici un magazin? De unde se cumpără biciclete?

| tony98 explică (pentru WUB):

Eu am cumparat-o de la metro din Craiova
la mine in oras exista un magazin in care se vand tot felul de chestii printre care si biciclete.dar doar vand nu si repara.Si vand din alea chinezesti unde se gasesc peste tot