| anonim_4396 a întrebat:

Bicicleta mea nu prea mai merge bine, cand apas mai tare pe pedala (am observat ca doar pe stanga) imi sare lantul, si daca insist se pune si pe alt pinion. E din cauza ca e slabit lantul? Sau o fi de la schimbator? (sunt Shimano)

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Problema poate fi de la pinioane sunt tocite, arcul bratului schimbatorului sau de la schimbatorul de viteze s-a slabit surubul care tine cablul de intindere.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Am observat ca daca dau pe cel mai usor pinion schimbatorul din spate se duce in spite iar lantul e slab rau, se loveste de cadru. Deci care ar fi problema?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

A facut de la inceput asta sau numai de catva timp?

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

De catva timp. nu pot sa urc in deal ca sare. nu stiu cum sa ma exprim, de fapt nu stiu ce face sigur. ca nu am reusit sa o fac sa sara fara sa fiu eu pe ea, cand dau mai tare la pedale face urat, si daca insist se da pe foaia mai mica din fata, si atunci cand se da sare incontinuu, trebuie doar sa apesi pedala. si daca o dai pe cea mai mica din fata schimbatorul din spate intra in spite si lantul e slabit rau.

| mihai69 a răspuns:

1. deraiorul de foaie prost reglat
2. întinzătorul de lanț slăbit - trebuie înlocuit
3. poziția sa e incorectă - trebuie ajustate șuruburile de reglaj / limitare
4. rulmentul de la axul pedalier uzat - ai joc în ax și foile nu se rotesc perfect centrat.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Si e ceva major? Nu stiu ce a apucat-o. e mai de firma bicicleta, am dat ceva bani pe ea. si am avut grija de ea

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se repară. Mergi la un service.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

O sa ma duc la un Dorel de pe la mine, poate ii face el ceva...

| RedTurtleeee a răspuns:

Unge lantul cu ulei si uitate la pinioane poate este unul stramb si din cauza asta se schimba. daca ai problema incearca sa o repari cu tatal tau sau duo la un specialist.