| cFlorin a întrebat:

Am nevoie de niste bani si multi oameni mi-au zis sa-mi vand lucruri functionabile de prin casa. Intrebarea este ce sa vand? Dati-mi niste idei... cele mai multe idei iau FUNDA!

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Pai! Intai spune ce ai disponibil! Si pe urma, raspundem.

| antonG a răspuns:

Citind intrebarea, banuiesc ca nu ai propria sursa de venit. Mai mult decat atat, inclin sa cred ca obiectele din casa si casa in sine nu iti apartin, ci sunt ale parintilor. Sa nu mai zic de faptul ca banuiesc ca esti minor. Nu vad ce mare nevoie de bani ai avea. Ce-ti trebuie? Un iPhone? Bani de tigari? Daca esti in situatia de mai sus baga-ti mintile-n cap, mergi la scoala si nu te atinge de obiectele din casa. Sa fiu taica-tau si sa constat ca mi-ai vandut casetofonul (de exemplu), te-as bate ca pe hotii de cai, macar sa ai 20 de ani.

Daca esti suficient de mare (minim 17-18 ani), nu ai inca sursa de venit, ai nevoie foarte mare de bani (pentru ceva serios), ia-ti un job. De asemenea, poti vinde obiectele tale (doar daca ai vreunul, cu acordul parintilor)... Vinde-ti telefonul, laptopul, PC-ul (daca e al tau, daca e al familiei nu te atinge de el), sistemul audio... Vezi sa nu faci cum a facut un copil din China care si-a vandut un rinichi sa-si ia iPad.

Daca esti de capul tau (ceea ce, inca o data, ma indoiesc), stai singur si ai ajuns la ananghie si iti trebuie bani, vinde ce te taie capul - frigiderul, aragazul, masina de spalat, televizorul...