| anonim_4396 a întrebat:

Sunt a 6-a si trebuie sa fac un insectar la bio. Chestia e ca mai avem o luna pana se incheie mediile si eu am prin doar cateva chestioare la insectar.
In week-end merg la munte unde, normal, sunt fluturi, molii, gandaci etc...Si vreau sa stiu cum pot sa prin fluturii de noapte si de zi? Noaptea mai vin fluturi pe langa casa la lumina becului, dar nu pot sa'i prind. Niste sfaturi pls?big grinbig grinbig grin

Răspuns Câştigător
| KrEaThYvE a răspuns:

Exista niste ustensile speciale : are un maner lung si in capat are o plasa
Cand te-oi indragosti, o sa te saturi de fluturasi
Cu borcanul pe camp. Te apropii usor de o floare; intr-o mana tii capacul in cealalta borcanul si cand te-ai apropiat destul, pac! inchizi borcanul repede; poate apuci cu tot cu floare. E usor, doar trebuie sa ai rabdare. Dar sa nu prinzi multi, lasa-i in natura lor. funda?

| Carmen100 a răspuns (pentru KrEaThYvE):

Stai linistin. Mie mi'e mila de ei sa'i omor doar ca n'are vaca aia de profa pe ce sa ne puna note tongue O sa'i prid doar pe aia mai frum.

| KrEaThYvE a răspuns (pentru Carmen100):

Funda?

| Carmen100 a răspuns (pentru KrEaThYvE):

Ok, m-am intors cu o gramada de gandaci, fluturi, albine. Am prins si 2 greieri si o lacusta si i'am pus in acelasi borcan. Mai intai unul dintre greieri mi-a mancat lacusta (singuracrying) si apoi a mancat si celalalt greiere. Acum mi'e frica sa nu se manance si pe el laughing Mersiwinking

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa spui ca esti adventista si conform religiei tale doar Satana omoara cu cruzime astfel de fiinte...
Nu poate sa te sanctioneze cu nimic daca zici asta

| Carmen100 a răspuns:

Chiar daca nu am dt funda va maltumesc si celorlalti big grin

| Maddy18 a răspuns:

Vezi ca erau niste reviste cu insecte te scutesc de prinderea lor, pe mine profa nu ma pune sa fac din astea