| alexandra19961996 a întrebat:

Salu TPU! Am o mica problema. Mai am cateva zile si fac 18 si as dori ca atunci sa fug de acasa. Daca as face asta ce masuri ar putea lua politia? Desi am 18 ani si as vrea sa ma duc sa stau la sora mea mai mare. ajutor...dau funda:*

11 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Nu fugi de acasa

| CrazySunshine a răspuns:

Poate ti-ar putea localiza telefonul

| KodrutZ a răspuns:

Cu sora ai discutat? E dispusa sa te tina in spinare? Ai un loc de munca? Intri la facultate si ai de gind sa tragi pentru bursa?

| slayer09 a răspuns:

Si de ce ai vrea sa fugi de la parinti? Te bat? Sau doar vrei sa devii "independenta"? Poti sa fugi dar eu zic ca o sa te intorci la ai tai cat mai curand big grin. Politia nu mai are ce sa iti faca, e decizia ta si raspunzi tu pentru ea tongue. pe partea cealalta daca vrei sa te muti la ea o sa trebuiasca sa te adauge sora ta si pe tine la intretinere big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vb cu parintii, cu sora si te muti incet si de buna voie, nu e nevoie sa fugi de acasa.

Sa stii ca daca pe buletin scrie ca ai 18 ani asta nu inseamna ca si mintea tot de 18 ani o aia, ceea ce se confirma si inc azul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi sa nu regreti mai tarziu. Nu cred ca esti suficient de"coapta"la minte. Mai gandeste-te de cateva ori inainte sa iei o decizie, ca sa nu iti para rau apoi. Esti la varsta in care"tot ce zboara se mananca."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind majora, politia nu se mai baga. Daca erai inca sub tutela parintilor era altceva. Doar ca parintii tai sa stie unde ai pleccat ca sa nu te de-a disparuta. De asemenea, poti pleca "incet", nu sa fugi. Spui parintilor ca mergi la sora si ramai acolo cat vrei. Daca vrei sa ramai definitiv acolo, va trebui sa mergi saa-ti schimbi adresa de resedinta.

| Kriss96 a răspuns:

Nu inteleg ce cauta politia in discutie. Daca vrei sa stai cu sora ta nu se numeste "fuga", ci "ma mut la sora mea".
Ce sa faca politia? La 18 ani esti majora, esti adult, nu mai esti sub tutela parintilor.
Ideea e sa stie parintii unde esti. Ca altfel te dau disparuta, iar atunci chiar intra politia in discutie.

| bula2014 a răspuns:

Vei fi majora si vaccinata faci ce vrei.

| ElenaDanielaE a răspuns:

Să nu fugi de acasă, băi! straight face

| mircea1996 a răspuns:

Asa cum au spus ei, politia nu mai poate sa iti faca nimica, nu stiu ce sa iti spun vezi si tu gandeste-te bine, daca dai gresi... daca sora ta te primeste si te-ai inteles cu cei de acasa, du-te, te agajezi si te intelegi cu sora ta. Si povestile cu mintea nu-i coapta da sunt adevarate fi foarte atent daca faci lucrul asta