| secret_1807 a întrebat:

Am si eu 15 ani, si as vrea sa stiu daca as putea sa plec de acasa la 16 ani, si daca politia are ce sa imi mai faca eu am inteles ca.Eu as dori sa plec pantru ca stau cu un baiat si parintii mei nu ar fi de acord el pentru ca este rrom, mi-au si interzis sa umblu cu ei, si eu il iubes enorm, dar el este mai mic de cat mine cu aproape 2 ani.Va rog frumos sa ma ajuta-i, daca ma mut cu el politia are dreptu sa ma ia cu forta de acolo sau ceva de genul?

8 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Pana la 18 ani esti sub autoritatea parintilor! nu poti face nimic de capul tau!

| Angel_5977 a răspuns:

Da poate sa te ia cu forta pentru ca esti minora cand o sa fi majora o sa poti face ce vrei dar nu crezi ca sunte`ti prea mici adica tu ai 15 si eu 13 ani scuza`ma dar ce sa stie un baiat la 13 ani, daca pleci cu el trebuie sa iti constuiesti o familie. Este o varsta frageda gandeste-te ca daca pleci cu el e pentru todeauna.

| vlaaddd a răspuns:

Pana la 18 ani faci ce iti zice mamica cu taticul.
Eu zic mai bine sa iti vezi de copilaria ta si sa o lasi mai moale cu telenovelele.

Daca pleci de acasa e grav pentru tine.

| un copil:x a răspuns:

In niciun caz sa nu pleci de acasa.Si da, ar putea sa te ia cu forta de la el pentru ca esti minora.Gandeste-te ca baietii se maturizeaza mai greu, iar prietenul tau are abia 13 ani, nu 18, este un copil.Crezi ca el ar putea sa aiba grija de tine, crezi ca ar putea sa-ti ofere ceea ce iti ofera parintii tai? Ce viata crezi ca ai duce intr-o familie de rromi, pentru ca presupun ca ati locui cu parintii lui.Singuri este imposibil sa locuiti la varsta voastra, cum v-ati intretine? Daca il iubesti continua sa fi cu el pe ascuns, parintii tai nu au de ce sa afle.

| adelaroman79 a răspuns:

Hello!straight face
Ai 16 ani, nu 18!
Doar de la 18 ani poti face ce vrei cu viata ta.
Si.esti sigura ca vrei sa faci pasul asta?
Daca parintii tai nu te lasa sa fi cu el, poate ca au motive.
Si parintii tin mult la copii, ei stiu ce e mai bine pentru noi.
Gandeste-te bine!
Poate fi o simpla iubire adolescentina, trecatoare, care apoi...sa te marcheze daca te hotarasti sa faci pasul astastraight face
Nu cred ca parintii tai nu te lasa sa fi cu el doar pentru ca e rrom.
Siigur sunt si alte motiveoh go on
Eu zic sa vorbesti cu ei!happy

Sper ca ti-am fost de ajutor!
Fundiitzalove struck:*

| valThina a răspuns:

Din cate stiu eu politia te poate scoate cu forta pentru ca esti minora...asta daca parintii tai vor asta.mai bine gandeste-te bine pentru ca viata alaturi de un baiat ca asta nu o sa fie prea frumoasa si poate ca stii ca sunt multe fete care au facut asta si acum au probleme...
eu am 18 ani si sincer nu te-as sfatui sa faci asta(nu sunt rarista)...parintii tai stiu ce zic si se gandesc pentru binele tau.
dragostea te face sa gandesti asa dar incearca sa te uiti din alt unghi.
si nu uita ca ei, rromii, se casatoresc si fac copii de la o varsta destul de frageta si nu cred ca ai vrea asa ceva...
ai grija de tine si sper ca o sa faci alegerea facuta.

| ghitza_2903 a răspuns:

Nu stiu daca politia poate sa te scoata cu forta de acolo, dar poate ca o sa pleci tu cu forta de la el. Eu te sfatuiesc sa stai frumos acasa ca o sa le faci numa probleme parintzilor, si gandeste-te la consecintze inainte sa faci ceva necugetat.

| secret_1807 explică:

Pai da eu am auzit ca daca am 16 ani politia nu mai imi poate face nimic, daca am mai putin de 16 da.