| qAdrian445 a întrebat:

Heeei guys. Am nevoie de ajutor. Părinții mei au plecat de acasă și am o mică problemă cu casa(nu dau detalii) și aș vrea să mă cazez la hotel cu încă un prieten, am o situație mai complicată, părinții nu-mi răspund, rudele sunt de prin alte orașe și nu prea cred că m-ar ajuta. Problema este că am 15 ani și nu știu dacă aș putea să mă cazez pentru câteva zile la un hotel/motel/pensiune fără acordul unui părinte.(Acel prieten are tot 15). Nu mă înțelegeți greșit, nu vreau să fug de acasă, dar am o mică problemă acasă și mi-ar fi mult mai ok la un hotel. Sunt din Cluj-Napoca, dacă mi-ați putea spune și un hotel/motel/pensiune prin apropiere m-ar ajuta mult. Mulțumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Imi pare rau, nu poti sa te cazezi la niciun hotel/motel/pensiune daca nu ai 18 ani.

| qAdrian445 explică (pentru AFR81):

Bun. Dar dacă cineva de peste 18 face rezervarea chiar dacă nu este tutorele, este ok?

| Violleta2022 a răspuns:

Legal nu ai cum sa te cazezi la un hotel daca nu ai 18 ani, nici tu si nici prietenul tau.
Indiferent ce ar fi cu casa, parintii trebuiesc imediat informatii!
Daca nu poti sta in casa, este recomandat sa mergi la o vecina sau matusa, nu sa mergi al hotel!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand te cazezi trebuie sa prezinti un act de identitate. daca nu ai 18 ani nu te cazeaza