| CristiUcV a întrebat:

Salut am 14 ani si 1.67m si vreau sa merg sa ala, am auzit ca daca merg de-acum la sala nu ma voi mai inalta.Este adevarat? Daca da de la ce varsta ar trebui sa merg?

Răspuns Câştigător
| Ionut a răspuns:

Buna Cristian.
Nu este vorba ca " ramai mic ", este vorba ca muschii tau nu sunt inca dezvoltati din punct de vedere fiziologic si de asemenea nici incheieturile (care intr-adevar odata fortate poate aparea stomparea cresteri)
Ai rabdare Cristian. Fa exercitii acasa care nu necesita ridicari mari de greutati.
Daca nu vei asculta de sfatul meu, vei lucra degeaba. Poate vei capata masa (ti se umfla putin muschiul ) dar ce este important in acest sport, culturismul (sala cum ii ziceti voi) este acela de a echilibra mancarea sanatoasa cu exercitiul fizic si sanatate.
Informeazate mult inainte de a incepe acest sport conventional.
Pentru varsta ta, exercitiile acasa zilnice facute in timp de 30 - 45 - 60 min sunt eficiente in dezvoltarea musculaturii ca apoi la o varsta mai inaintata 18-19-20 ani sa incepi sa te axezi pe ceva mai complex.
Cel mai important pas intr-un sport este alimentatia. Odata ce te-ai hotarat ca vrei musculatura frumoasa si tonifiata, trebuie sa dispara si zaharul alb (zaharul rafinat), grasimile obtinute prin prajeli ( cele mai periculoase fiind cele tip junkfood sau fastfood ca sa intelegi) si sa adaugi la alimentatia ta verdeata, fructele, mierea de albine,! CARNEA ALBA! (pui, peste, curcan).

Incepi de la 0. Usor, usor vei ajunge frumos si sculptat.
Primii pasi trebuie facut cu exercitii usoare.
Un factor important este sa fii totimpu contrat la ce faci, nu vorbi la telefon, nu te uita la filme. Poti asculta muzica dar atentia sa fie la cea ce faci. Daca exercitiul nu este executat corect te chinui degeaba.

P.S : Informeazate, Schimbati stilul de viata, Ai grija de sanatatea ta.
Succes

Imi pare rau de greselile gramaticale!

2 răspunsuri:
| YooCata a răspuns:

Pentru uni, da nu te mai inalti dar alti nu au problema asta cel mai recomandat de specialisti pentru a merge la sala e varsta de 18 ani... dar si de la 14 ani dar sa nu tragi din greu...

| UnNaMeD123 a răspuns:

Da poti sa mergi dar trebuie sa ai buletin