| silvian12 a întrebat:

Vreau un sfat.Am 14 ani, si in vacanta de vara am facut sala o saptamana.Intr-o saptamana mi-am format un pic pieptul,si bratele, mentionez ca am 1.67m,si 62kg, si par destul de facut.M-am gandit sa ma apuc de sala 8 luni,pana plec in vacanta. Vreau sa imi ziceti ce ar trebui sa mananc,si la ce ore, nu vreau sa iau proteine sau prosti dastea.Multumesc,dau funda.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Proteinele sunt BAZA, cat timp nu intelegi asta nu o sa ajungi prea departe.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate

Din astea se formeaza muschii, NU din exercitii, exercitiile doar iti ofera un stimul, care daca nu e sustinut de PROTEINE, e DEGEABA.

5 răspunsuri:
| LucianP a răspuns:

Mananci normal...ce sa zic, dar, daca te apuci de sala incearca sa mananci mai mult inainte de a te duce la sala.si dupa ce revii sa dormi 2-3 ore sa ti se odihneasca muschii

| Cosmin86 a răspuns (pentru LucianP):

Daca mananci normal, nu faci mare lucru

| Vladuthz a răspuns:

Daca te apuci de sala sper ca esti constient ca facand exercitii care pun presiune pe coloana, vei ramane mic de inaltime nu?

| Maomau a răspuns:

Sa consumi cat mai multe proteine, adica carne!

| TheLittleGuitarist a răspuns:

Pai mananca multe alimente ce contin proteine, de 4-5 ori pe zi si inainte de sala obligatoriu.