| Cristi151 a întrebat:

Salut,
Am 15 ani, sunt baiat si vreau sa imi pun lentile de contact de culoare albastra.
Lentilele dauneaza?
Sunt picaturi pe care ti le bagi in ochi si se fac lentile?
Se pot cumpara din farmacii?

Funda!

Răspuns Câştigător
| Onlymeandmydog a răspuns:

Buna! Nu ma prea pricep la lentile, dar am un prieten care mi-a spus ca daca poarta lentile "colorate" prea mult (mai exact cateva ore sau o zi intreaga) incep sa-l doara ochii si trebuie sa le dea jos. Nu stiu sigur daca dauneaza dar nu cred ca ar fi ok sa-ti faci un obicei din a purta asa ceva zilnic. Nu, nu sunt picaturi pe care le pui in ochi si se fac lentile. laughing Cel mai important e ca nu poti purta lentile fara picaturi speciale. Risti sa iti desprinzi corneea in momentul in care incerci sa ti le dai jos. Poti face rost de lentile de genul de pe internet(pe anumite site-uri). Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Dauneaza daca le iei fara consultarea unui oftalmolog.Nu intelege gresit.Nu se dau cu reteta.Dar unele nu sunt primite de organism si poti ajunge sa ai probleme grave cu ochii.