| Raul199612 a întrebat:

Salut, am 17 ani si la o inaltime de 1.71... Vreau sa stiu daca o sa mai am sanse sa cresc in inaltime... Ce-mi recomandati in afara de Baschet pentru ca nu exista acest sport la mine in Oras.
De armata ce parare aveti?
A mai crescut cineva dupa 18 ani?

6 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Și înotul mai e util pentru creșterea în înălțime, însă era bine dacă te-ai fi apucat acum câțiva ani... cu cât mai devreme, cu atât sunt șanse mai bune.
Depinde acum și de corpul tău, unii se opresc la 15, alții la 20, nu e o regulă.

| MeForeverAlone a răspuns:

Bună Raul.
De obicei băieții au mari șanse de a crește în înălțime, dar acum depinde și de efortul pe care-l fac. Dacă nu poți face baschet ai putea măcar să faci rost de un coș și de o minge ca să exersezi, sau măcar să faci în casă mișcările pe care le-ai face la baschet, gen să sari în sus, sau nu știu. O simplă observație: dacă începi să faci sport de performanță, e posibil să nu mai crești în înălțime.
A, și mai contează cât de înalți sunt părinții tăi.
Îți dau un site cu exerciții, poate te ajută:
https://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/

| Răzvi4Deni a răspuns:

Nu mai ai sanse nici sa te impusti

| VaneMD177 a răspuns:

Nu (prea) mai ai sanse.Pana la 14-15 ani cresti in inaltime.

| Raul199612 explică (pentru VaneMD177):

Tata a facut armata si atunci a crescut... Deci big grin

| C4t4lin02 a răspuns:

Eu iti recomand inotul este foarte bun nu doar ite inalti dar iti si creste masa musculara (y)