| anonim_4396 a întrebat:

De foarte mult timp vreau sa scriu o carte.Imi place extrem de tare sa scriu,cu asta imi ocup timpul liber,am o groaza de povesti, dar majoritatea fantasy.In ultima vreme am facut o groaza de schite, iar cand ma apuc serios de ea ma gandesc ca ar trebui sa fac ceva realist.Desi,pentru o carte fantasy am mult mai multe idei, si stiu cum sa incep, sunt nehotarata.Credeti ca mai bine as face ceva relist sau si o carte fantasy e destul de citita? As vrea sa o postez online.Ati citi o carte fantasy mai repede sau una cat se poate de realista?

Apropo, imi puteti da niste sfaturi daca doriti fiindca sunt la inceput.

5 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

O carte fantasy este destul de citita, insa ar fi foarte interesant sa iti imbini ideile cu ceva realist poate, insa nu scrie ceva care sa nu te reprezinte deoarece nu poate iesi ceva care sa te multumeasca. Pentru a scrie cat mai bine, citeste foarte mult deoarece iti confera cea mai puternica experienta, analizeaza ceea ce au vrut sa exprime autorii in cartile acestora, felul in care si-au transpus ceea ce voiau sa absoarba cititorul, constructia naratorului (din punctul meu de vedere, un narator subiectiv este mai profund si mentine interesul cititorului prin faptul ca traieste actiunea, si nu doar o spune si explica) si a personajelor etc. De asemenea, invata si insuseste-ti figuri de stil, acestea, chit ca cititorul este constient sau nu de acest fapt, confera culoare, amprenta personala si o cu totul alta abordare, cea la nivel de arta.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, cartile "fantasy" cum le zici tu daca te duci la o editura o sa iti zica ca e o carte copilareasca. Daca o postezi pe net, tot nu te astepta sa ti-o citeasca multa lume. Apuca-te de ceva mai realist daca chiar vrei sa scrii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tie iti place fantasy,si te simti bine cand scrii despre asta,si iti iese ok totul si apoi treci pe scris carti realiste si nu iti iese asa bine,ce preferi?
Poti scrie ambele genuri, cu pasiune?
N-am idee care sunt mai cautate, presupun ca cele realiste, caute pe google, poate gasesti ceva.

| Mrr2000 a răspuns:

Pentru inceput, iti recomand "Wattpad"! Nu stiu daca ai deja aplicația, dar daca nu, instaleaz-o repede! În aceasta aplicatie scrii carti (postandu-le public), citesti carti si iti faci prieteni. Încerca ambele genuri de carte si vezi care e cea mai apreciata. Sper ca te-am ajutat... Fundita?

| Lary_Larisa_1999_Ag36 a răspuns:

Cu totii vrem ceva fantastic, si apoi spunem ca nu e prea realist.Gaseste-ti propria imaginatie.Gaseste-ti ideile. Spune cine esti tu, fara parerea altcuiva.