| cocolate a întrebat:

ma gandeam sa invat o limba straina vara asta,sau cea mai ramas din ea,ma gandeam sa-ncerc coreeana (o pasiune de a mea ),aveti voi alte pareri,dati-mi link de unde as putea invata o limba straina, multumesc!

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu-ti face iluzii ca vei invata limba coreeana in doua luni. Poate vei invata douazeci de cuvinte, dar in niciun caz nu vei ajunge la un nivel conversational.

Pentru asta ai nevoie de ani lungi, de foarte multa munca, de profesori foarte buni si de multa interactiune cu vorbitori de coreeana.
Un simplu site nu te va ajuta cu nimic.

Nu este ca si cum ai invata o alta limba de origine latina, in care ghicesti un sfert din cuvinte fara sa te fortezi, iar gramatica, alfabetul, si intreaga logica a limbii este similara.

Limba coreeana este complet diferita din toate punctele de vedere.

| cocolate explică (pentru johnnny123):

Nu doresc sa-nvat coreeana in 2 luni ci vreau sa incep sa o invat, voi continua cu invatatul ei si peste astea 2 luni

| Yuzoo a răspuns:

O limba de viitor daca iti place cultura acestor oameni este chineza, va fi foarte greu sa invrti o limba straina cu caligrafie diferita, pronuntie diferita si reguli gramaticale diferite, dar nu e imposibil.

| cocolate explică (pentru Yuzoo):

Ma gandeam la coreeana, coreea de sud fiind a 2 tara cu cel mai bun sistem educational, cine stie poate in viitor voi pleca sa studiez acolo, dar asta cu un procent de 1 %.as trebui sa-mi perfectionez engleza si franceza, dar vreau si ceva pe deasupra, coreeana n-ar fi si ea o limba de viitor?

Răspuns utilizator avertizat