Întrebare recomandată | ElenaSt2011 a întrebat:

Stie cineva sa-mi recomande numele unui restaurant in Cluj Napoca, unde servirea este sub forma de bufet suedez iar clientii pot manca cat doresc, pentru o suma fixa de bani?
Eventual adresa, orarul si website-ul acelui restaurant.

In Oradea exista un astfel de restaurant (pe strada Independentei, in centrul vechi, cu orar de la 11 la 17, de luni pana vineri), cu bufet suedez, unde se poate manca oricat de mult iar taxa este unica: 28 lei pe persoana.

Daca raspunsul este negativ, atunci puteti sa-mi recomandati niste hotele sau restaurante in Cluj Napoca, unde se poate servi meniul zilei si eventual lua acasa. Care este in general pretul unui meniu al zilei? (In Oradea este 12 sau 14 lei si cuprinde 2 feluri de mincare).

Cum se numeste parcul unde este un lac pe care se poate merge cu barca cu pedale, iar in spatele parcului este un teren cu aparate de fitness afara?
Care este adresa / numele strazii unde se afla acel parc?

Eu am fost acolo cu vreo 3 ani in urma si imi amintesc ca este paralel cu Calea Motilor, iar peste drum se afla Clinica de Chirurgie Maxilo faciala (parca pe coltul strazii).

Mai sunt acolo aparatele de fitness si barcutele cu pedale?

Si ultima intrebare: puteti sa-mi recomandati un website unde pot gasi numerele de telefon ale persoanelor care sunt ghizi de turism si le arata turistilor orasul?

Am cautat pe Google asa ceva - am scris la cautare: ghizi de turism in Cluj Napoca nr telefon- dar, am gasit doar informatii despre ce se poate vizita in oras.

Puteti sa imi recomandati o persoana care este ghid de turism (amator sau profesionist) si ar putea sa arate obiectivele turistice iportante din municipiul Cluj Napoca.

Am nevoie de numarul lui/ ei de telefon si acea persoana trebuie sa vorbeasca limba engleza (foarte) bine, deoarece s-ar putea ca niste cunostinte de-ale mele din Olanda sa vina la festivalul Untold, si vreau sa le recomand pe cineva care sa poata sa le arate orasul.

Le multumesc anterior tuturor celor care imi vor raspunde.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Meniul zilei la 14-15 lei în Cluj găsești în multe locuri.
Bufet suedez la restaurant, nu. Doar la hotelele matri când plătești 100 Euro camera, este mic dejun suedez.
Parcul se găsește pe Arany Ianos și apoi pe Pavlov.
Dacă întrebi de Parcul Central toată lumea te îndrumă.
Meseria de ghid local plătit nu se prea practică aici.
Astfel nu găsești unde să cauți. Ar fi posibilitate să dai un anunț pe Piața de la A la Z online, sunt șomeri care să facă asta.
La Untold va fi o problemă.
Dacă străinii tăi vin cu o mașină personală, atunci e mai simplu.
Dacă nu, orașul este blocat de numărul mare de turiști. Taxiurile circulă, dar dacă suni la dispecerate, durează chiar și o jumătate de oră până prinzi o mașină liberă. Iar apoi traficul e blocat, te miști cu viteză de melc.