| blackangel69 a întrebat:

Am nevoie din nou de voi. Am o vecina in bloc, careia i s-a luat curentul in timp ce avea PC pornit. Dupa ce a revenit curentul, a incercat sa aprinda calculatorul, acesta mergea dar cand ajungea aproape de intrarea in windows se restarta. Si tot asa pana la nesfarsit. Am incercat sa o ajut scotand bateria de pe placa de baza, ramii si tot nu a functionat. Stie cineva ceva?

9 răspunsuri:
| MeetTheMonster a răspuns:

Trebuie schimbat hard-disk`ul. are si hard-disk`u o varsta...sa zicem asa. experienta

| faramatania a răspuns:

Trebuia în primul rând resetată sursa(sau poate e prea slabă şi trebuie schimbată).

| blackangel69 explică (pentru faramatania):

Imi spui si mie te rog cum se reseteaza o sursa?

| faramatania a răspuns:

Eu am această problemă când se întrerupe curentul, pc-ul se opreşte, iar apoi nu mai porneşte în mod obişnuit, trebuie să restartez sursa(dela intrerupătorul din spate al sursei, iar apoi dela butonul de start). Asta la mine la pc.In cazul vecinei,daca porneşte,totuşi,dar se restartează apoi,s-ar putea să fie tot din acest motiv,sursa,care posibil sa fie mai slabă,sunt surse şi mai şmechere, care nu mai trebuiesc resetate, după o pană de curent, calculatorul porneşte fără probleme, automat(ca şi cum i-ai fi dat un simplu restart mai înainte.

| 5a a răspuns:

Nu are treaba curentul, daca era de la curent ii ardea placa de baza si nici nu se mai aprindea. Faza ca tot se retarteaza la windows... reinstaleaza-l din nou mai mult de 30 min nu-ti ia. Pc nu are nimic doar reinstaleazai windowsul si o sa mearga.

| Quanah a răspuns:

Reinstaleaza windowsul. Cine stie cum a luat vreun virus de pe net inainte, si acum ii face figuri.

| AdyP20 a răspuns:

Poate li s-o ars vreun tranzistor. Poti sa ceri despagubiri alora de la electrica btw.

| DexterMorgan a răspuns:

Se intampla deseori asta, nu e nicio problema cu pc-ul (nu e nimic ars in el), pur si simplu a cedat windows-ul. Dupa reinstalarea lui totul va reveni la normal. Bafta!

| Pyron a răspuns:

Am patit-o si eu trebuie reinstalat Windowsul.