| AlexAttac a întrebat:

SAlut TPU,
Am un pc vechi pe care as vrea sa ii fac un "update".
Nu prea stiu ce ar trebui sa ii schibm ca sa mearga mai bine, sa mearga insatlat windows 8, sa fie mai rapid etc.
In prezent pc-ul ruleaza :
Operating System: Windows 7 Ultimate 32-bit (6.1, Build 7601) Service Pack 1 (7601. win7sp1_gdr.130828-1532)
Language: Romanian (Regional Setting: Romanian)
System Manufacturer: T-Systems PC Int. GmbH
System Model: T-Systems PC P4P800-VM
BIOS: BIOS Date: 10/07/05 10:31:31 Ver: 08.00.09
Processor: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2. 80GHz (2 CPUs), ~2. 8GHz
Memory: 1024MB RAM
Available OS Memory: 1014MB RAM
Page File: 842MB used, 1195MB available
150 GB Hard
Nu prea am idee ce ar trebui sa cumpar: Placa de baza, HDD, Memorie ram...
Ati putea sa imi spuneti concret, si mentionez ca nu vreau sa cumpar altul pentru ca nu are sens.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La schimbarea pieselor se zice upgrade. Update se face la soft.
Pentru asta (upgrade) trebuie schimbat aproape tot. Daca schimbi placa de baza trebuie schimbat si procesorul ca nu se mai potriveste socket-ul, trebuie schimbata si memoria ca nu se mai potriveste frecventa, HDD-ul ca nu se mai potriveste slotul, unitatea optica la fel, placa video ca nu se mai potriveste frecventa si trage inapoi sistemul, sursa ca nu poate duce procesoare moderne. Mai ramane carcasa care nu trebuie schimbata si nu stiu ce monitor, tastatura si mouse ai.
Banuiesc ca trebuiesc peste 700 lei.

| Buutu a răspuns:

Cel mai recomandat e să ai cel puțin 4GB RAM.
Pentru un procesor care rulează pe 32Biți nu recomand Windows 8!
Opțional, eu unul abia mă descurc cu HHD de 1TB.

| AlexAttac explică (pentru Buutu):

Eu nu ma refeream doar la windows 8, ma refeream la: Ce ar trebui sa schimb ca sa poate fi mai "decent"....Adica Placa de baza, video etc.